نخستین نفتکش ایرانی در ونزوئلا لنگر انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نخستین نفتکش ایرانی که روز شنبه وارد دریای کارائیب شده بود، امروز در ونزوئلا لنگر انداخت.

بر اساس گزارش جروزالم پست، دوشنبه 25 مه 2020، نخستین نفتکش از پنج نفتکش ایرانی که قرار بود به ونزوئلا سوخت برسانند، در پالایشگاه ال‌پالیتو ونزوئلا لنگر انداخت.

بر اساس این گزارش، مطابق اظهارنظر مسئولان دولتی، منابع و محاسبات TankerTrackers.com، ایران 1.53 میلیون بشکه بنزین و اجزای سازنده را به ونزوئلا ارائه می‌دهد.

Tanker trackers امروز در توییتی نوشت: «نفتکش فورچن که در اواسط ماه مارس در بندر شهید رجایی ایران 43 میلیون لیتر بنزین بارگذاری کرده بود، هم‌اکنون در اسکله 2 در پالایشگاه ال پالیتو ونزوئلا، واقع در غرب پایتخت، لنگر انداخته است».

بر اساس این گزارش، یک نفتکش دیگر، روز شنبه وارد دریای کارائیب شد و سه کشتی باقیمانده در حال عبور از اقیانوس اطلس هستند.

این در حالی است که ایالات متحده که هر دو کشور ایران و ونزوئلا را هدف تحریم‌های سخت خود به ویژه در حوزه‌های نفتی قرار داده، تعدادی از رزم‌ناوهای خود را به مسیر حرکت این نفتکش‌ها گسیل کرده بود. برخی رسانه‌ها هدف این ناوهای جنگی را ممانعت از ادامه حرکت نفکش‌های ایرانی به مقصد عنوان کرده بودند.

واشنگتن طی چند روز گذشته هشدار داده بود که بسیاری از نفتکش‌های ایرانی در حال عزیمت به ونزوئلا هستند.

چندین مقام آمریکایی گفته بودند که رژیم ایران از جمله در بخش پالایشگاه به ونزوئلا کمک می‌کند. در عوض، مقامات تایید كردند كه ونزوئلا محموله‌های طلا را كه از طریق هوا به تهران منتقل شده بود تحویل داد.

از سوی دیگر، نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا، چهارشنبه در تلوزیون حکومتی ونزوئلا درباره ورود نفتکش‌های ارسال شده توسط ایران به کشورش ضمن هشدار به واشنگتن گفت: «مانع از تحرکات نیروی دریایی ایالات متحده در کارائیب می‌شویم. ما برای همه چیز و هر زمان آماده هستیم».


پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهوری ایران نیز روز شنبه 23 مه 2020 گزارش داد که حسن روحانی در تماس تلفنی با امیر قطر، تهدید کرد که اگر نفتکش‌های ایران در دریای کارائیب یا در هر کجا از جهان از سوی آمریکایی‌ها دچار مشکل شوند متقابلا برای آنها مشکل به وجود خواهد آمد.
او با بیان اینکه، همواره حق مشروع دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی و تامین منافع ملی را برای خود قائل هستند، گفت: «امیدواریم آمریکایی‌¬ها دست به خطا نزنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید