ترکیه همچنان به اعزام جنگجویان مزدور سوری به لیبی ادامه می‌دهد

بازداشت «ابوبکر الرویضانی» عنصر داعشی خطرناک اعزامی به لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ترکیه در حمایت از شبه‌نظامیان دولت الوفاق در جنگ علیه ارتش ملی لیبی همچنان به اعزام مزدوران جنگجوی سوری به لیبی و به ویژه اطراف طرابلس پایتخت این کشور ادامه می‌دهد و در این راستا دو هواپیمای ترکیه‌ای حامل تعداد بیشتری از مزدوران جنگجوی سوری شامگاه یکشنبه 24 ماه مه 2020 در فرودگاه شهر مصراته به زمین نشسته‌اند.

در همین رستا پس از انتقال 500 جنگجوی مزدور از سوریه به لیبی یک منبع در فرودگاه مصراته بامداد دوشنبه در گفتگو با شبکه‌های «العربیه» و «الحدث» از فرود آمدن دو هواپیمای لیبی از مبدأ ترکیه در فرودگاه این شهر خبر داد که 301 تن جنگجویان مزدور سوری را به لیبی منقل کردند.
علاوه بر آن هواپیماهای نظامی نیروی هوایی ترکیه در روزهای پنج‌شنبه و جمعه گذشته نیز از مبدأ استانبول جنگجویانی را برای حمایت از دولت الوفاق لیبی به مصراته منتقل کرده‌اند.

همچنین یک هواپیمای نظامی ترکیه از نوع C-130 عملا از مبدأ فرودگاه استانبول به مقصد مصراته لیبی به پرواز درآمده است.

بازداشت «ابوبکر الرویضانی» عنصر داعشی خطرناک این در حالی است که ارتش ملی لیبی شامگاه یکشنبه از کشته شدن بیش از 100 تن و اسارت 22 تن دیگر از جنگجویان مزدور سوری در پادگان الیرموک لیبی خبر داد.

سرتیپ احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی در این‌باره گفت که نیروی هوایی وابسته به ارتش ملی لیبی مناطق گسترده‌ای را بازپس‌گرفته‌اند و تاکید کرد که اقدام ارتش در این باره عقب‌نشینی نیست بلکه استقرار مجدد نیروهای ارتش در مواضعشان است.

المسماری همچنین اعلام کرد که نیروهای ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر یک رهبر داعشی اهل سوریه با نام «محمد الرویضانی» ملقب به ابوبکر الرویضانی را که در صف شبه‌نظامیان الوفاق علیه ارتش ملی لیبی می‌جنگید را دستگیر کرده‌اند.

المسماری درباره این عنصر داعشی گفت که او یکی از «خطرناک‌ترین عناصر داعشی» است که توسط ترکیه به لیبی اعزام شده‌اند.

انتقال جنگجویان از عفرین سوریه به لیبی به دلیل فساد

افزون بر این دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه یکشنبه اعلام کرد که ترکیه قصد آن دارد شماری از جنگجویان وابسته به خود را به دلیل دست داشتن در اعمال فساد و بدرفتاری با اهالی از منطقه عفرین در شمال سوریه به لیبی منتقل کند تا جای آنها را نیروهای ترکیه گرفته و زمام امور شهر را به دست بگیرند.

شایان ذکر است ترکیه و علی‌رغم تعهداتش در کنفرانس برلین در ژانویه گذشته مبنی بر عدم دخالت در امور لیبی همچنان به اعزام نیرو و ارسال اسلحه، مهمات و تجهیزات جنگی به لیبی ادامه می‌دهد، تا جایی که مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه شامگاه یکشنبه علنا با اشاره به حمایت‌های (نظامی و لوجستیکی) آنکارا از دولت الوفاق به رهبری فایز السراج اعلام کرد که «اقدامات ترکیه در لیبی معادلات را تغییر داده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید