ادامه جنگ سرد میان پکن و واشینگتن و جدال درباره انتشار کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تبادل اتهام‌ها و جدال میان چین و ایالات متحده آمریکا درباره منشأ و علل شیوع ویروس جدید کرونا همچنان ادامه دارد.

چین از ماهها پیش، زمانی که ویروس جدید کرونا برای اولین بار در این کشور انتشار یافته و تاکنون که بیش از 5 میلیون انسان در سرتاسر جهان را مبتلا ساخته، اقدامات تبلیغاتی گسترده‌ای را برای مقابله با اتهام‌های مستمر آمریکا که پکن را به پنهان‌کاری و فریب سازمان جهانی بهداشت متهم می‌کند، انجام داده است.

در این راستا چین در واکنش به مواضع متهم‌کننده آمریکا دست به استفاده از راهکارهای مختلفی از جمله کاربرد «بازوهای دیپلماتیک» تا ویدیوهای تمسخرآمیز و کاریکاتور زده است.

در تازه‌ترین مورد از این جدال و تبادل اتهام‌ها چین با رویکردی تند در قبال آمریکا کاریکاتوری از شبح خونآشام مرگ منتشر کرده اما چند ساعت پس از انتشار، آن را حذف کرد.

در جزئیاتی درباره نشر این کاریکاتور، سفارت چین در پاریس در ساعات پایانی روز یکشنبه 24 ماه مه 2020 کاریکاتوری را نشر کرد که آمریکا را به مانند شبح خونآشام مرگ به تصویر کشیده که تشنه خون است و تعدادی از درها از جمله «عراق تا لیبی، سوریه، سپس اوکراین، ونزوئلا و تا هنگ کنگ» را زده است.

در این کاریکاتور آمریکا به صورت شبح خونآشام مرگ به تصویر کشیده شده که هنگام بازکردن درها خون در آستانه درهای باز شده مربوط به هر کشوری به نشانه خونریزی جاری می‌شود و در ادامه نوبت به سئوالی بدون جواب می‌رسد که می‌گوید «بعدی کی خواهد بود؟».

سفارت چین در فرانسه اما بدون ارائه هیچ‌گونه توضیحی به سرعت اقدام به حذف این کاریکاتور کرد که در صفحه‌اش بر شبکه «توئیتر» منتشر شده بود.

این در حالی است که جنگ و تنش‌های فزاینده میان دو کشور بر سطوح و پرونده‌های مختلفی تاثیر گذاشته که شدیدترین آن پرونده مربوط به پاندمی کرونا است که واشینگتن در ادامه آن پکن را به عدم شفافیت و گاها به مقصر بودن در شیوع کرونا در سطح جهان متهم می‌کند.
طی روزهای گذشته پرونده شهر هنگ کنگ نیز به عنوان فصل جدیدی از تنش‌های میان آمریکا و چین فعال شده است.

چین می‌خواهد تا در هنگ کنگ که وضعیتی شبه مستقل دارد پیش‌نویس قانونی درباره امنیت را تحمیل کند که آمریکا آن را باعث کاستن از سطح آزادی‌ها در این شهر می‌داند که این موضع آمریکا واکنش‌های انتقادی شدید چین را در پی داشته که طی اظهارات وزیر خارجه این کشور بیان شد که گفته سفارت چین در پاریس در اواخر ماه آوریل نیز ویدیوئی طنزآمیز انتشار داده بود که گفتگوی میان مجسمه آزادی و جنگجوی نینجا را در اشاره به دو کشور درگیر آمریکا و چین نشان می‌داد.

سفارت چین در پاریس در این ویدیو آنچه را که اکاذیب، ادعاها و مواضع واشینگتن در قبال هشدارهای اعلام شده از سوی چین درباره پاندمی کرونا دانسته، تکذیب کرد. و گفته که چین درباره انتشار ویروس کرونا هشدار داده اما بنا به ادعای پکن هیچ گوش شنوایی در دولت آمریکا پیدا نکرده است.

در این ویدیو به روشی «کمدی» تضاد بین مواضع دو کشور و دو اقتصاد بزرگ جهان به تصویر کشیده شده است.

تنش‌های میان چین و آمریکا پس از آن شدت یافته که دونالد ترامپ به صراحت به وجود اطلاعاتی در اختیارش اشاره کرد که نشان می‌دهد

ویروس جدید کرونا در دسامبر گذشته از آزمایشگاه ووهان، جایی که ویروس کرونا برای اولین بار در آنجا تشخیص داده شده، به بیرون سرایت کرده است.

پس از آنکه ترامپ تهدید کرد برای دریافت غرامت از چین بابت خسارت‌های جانی و مالی ناشی بحران شیوع کرونا، تلاش می‌کند پکن بارها مقامات سیاسی آمریکایی را به«دروغ‌‌پردازی آشکار» درباره ویروس جدید کرونا که جهان را درنوردیده، متهم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید