تهدید روحانی علیه ایالات‌متحده: آمریکایی‌‌ها دست به خطا نزنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس‌جمهوری ایران آمریکا را تهدید کرد که اگر نفتکش‌های ایران در دریای کارائیب یا در هر کجا از جهان توسط آمریکایی‌ها دچار مشکل شوند متقابلا برای آنها مشکل به وجود خواهد آمد و ابراز امیدواری کرد که آمریکایی‌‌ها دست به خطا نزنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهوری ایران، شنبه 23 مه 2020 گزارش داد که حسن روحانی امروز در تماس تلفنی با امیر قطر با تاکید بر اینکه ایران به هیچ عنوان آغازگر تشدید تنش و درگیری نخواهد بود، تهدید کرد که اگر نفتکش‌های ایران در دریای کارائیب یا در هر کجا از جهان از سوی آمریکایی‌ها دچار مشکل شوند متقابلا برای آنها مشکل به وجود خواهد آمد.

او با بیان اینکه، همواره حق مشروع دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی و تامین منافع ملی را برای خود قائل هستند، گفت: «امیدواریم آمریکایی‌¬ها دست به خطا نزنند».

اشاره روحانی به پنج نفتکش‌ ایرانی است که با 220 تا 240 میلیون لیتر بنزین راهی ونزوئلا شده‌اند. بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، چند هفته‌ای است که نفتکش‌های فورچون، پتونیا، فارست، فاکسون و کلاول با فاصله زمانی مشخص از بنادر ایران به سوی سواحل ونزوئلا حرکت کرده‌اند. بر اساس اطلاعات ماهواره‌ای منتشر شده، بیشتر این نفتکش‌ها از تنگه جبل‌الطارق عبور کرده‌اند و انتظار می‌رود نخستین محموله بنزینی ایران در بنادر ونزوئلا فردا یکشنبه تحویل ‌شود.

در همین شرایط ایالات متحده که هر دو کشور ایران و ونزوئلا را هدف تحریم‌های سخت خود به ویژه در حوزه‌های نفتی قرار داده، تعدادی از رزم‌ناوهای خود را به مسیر حرکت این نفتکش‌ها گسیل کرده است. برخی رسانه‌ها هدف این ناوهای جنگی را ممانعت از ادامه حرکت نفکش‌ها به مقصد عنوان می‌کنند.

واشنگتن طی چند روز گذشته هشدار داده است که بسیاری از نفتکش‌های ایرانی در حال عزیمت به ونزوئلا هستند.

چندین مقام آمریکایی گفتند که رژیم ایران از جمله در بخش پالایشگاه به ونزوئلا کمک می‌کند. در عوض، مقامات تایید كردند كه ونزوئلا محموله‌های طلا را كه از طریق هوا به تهران منتقل شده بود تحویل داد.

و گزارش‌های مطبوعاتی اعلام كرده بودند كه نیروی دریایی آمریكا ناوهای جنگی و یك هواپیمای بوئینگ B-8 پوزیدون را به كارائیب فرستاد.

از سوی دیگر، نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا، چهارشنبه در تلوزیون حکومتی ونزوئلا درباره ورود نفتکش‌های ارسال شده توسط ایران به کشورش ضمن هشدار به واشنگتن گفت: «مانع از تحرکات نیروی دریایی ایالات متحده در کارائیب می‌شویم. ما برای همه چیز و هر زمان آماده هستیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم