خامنه‌ای بر پیشنهاد ظریف برای همه‌پرسی در فلسطین خط بطلان کشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمتر از 24 ساعت پس از آنکه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران راه‌حل مساله فلسطین را «همه‌پرسی» دانست، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران در اظهاراتی کاملا متفاوت، خواستار حمایت از گروه‌های جهادی فلسطین شد.

جواد ظریف روز جمعه 21 می 2020 که مصادف با آخرین جمعه ماه رمضان است، در صفحه توئیترش نوشت: «...راه‌حل، برگزاری همه‌پرسی است.»

کمتر از 24 ساعت بعد علی خامنه‌ای در سخنرانی‌ که از تلویزیون ایران پخش شد، هفت توصیه درباره ادامه «جهاد» در فلسطین گفت که «اصلی‌ترین توصیه، تداوم مبارزه و گسترش عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی است.»

رهبر ایران تأکید کرد کرد همه باید ملت فلسطین را در این جهاد مقدس یاری کنند و ایران «با افتخار هر چه در توان داشته باشد در این راه انجام خواهد داد.»

او بار دیگر اسرائیل را به نابودی تهدید کرد و گفت: «بی‌گمان ویروس صهیونیسم دیری نمی‌پیماید و با همت و ایمان و غیرت جوانان، از این منطقه ریشه‌کن و ازاله خواهد شد... آنچه قطعاً باید برود نظام صهیونیستی و صهیونیسم است.»

این سخنان رهبر ایران از سوی طرف اسرائیلی بی‌پاسخ نماند و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پاسخ گفت: «بار دیگر تکرار می‌کنیم، هر که اسرائیل را تهدید به نابودی کند، خودش را در خطر مشابه قرار می‌دهد.»

پیش از این ایران سالیانه مبلغی حدود 100 میلیون دلار به جنبش حماس کمک می‌کرد، اما پس از دیدار 5 ژوئن 2019 نمایندگان حماس به رهبری صالح العاروری، معاون رئیس دفتر سیاسی این گروه با رهبر ایران این کمک‌ها به 360 میلیون دلار در سال افزایش یافت. پس از این دیدار روزنامه جروزالم پست و شبکه 12 تلویزیون اسرائیلگزارش کردند که کمک‌های ایران به حماس به درخواست رهبر ایران سه و نیم برابر افزایش یافته و در مقابل از حماس خواسته شده اطلاعات مربوط به توان موشکی اسرائیل را در اختیار ایران بگذارد.

این اولین بار نیست که اظهارات و مواضع وزیر امور خارجه ایران در این کشور نادیده گرفته می‌شوند. این حجم بی‌توجهی تا آنجا پیش رفت که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بدون اطلاع جواد ظریف به تهران آمد و این امر استعفای وزیر امور خارجه ایران را در پی داشت.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات‌متحده چندی پیش درباره همتای ایرانی‌اش گفته بود: «نمی‌دانم چرا برخی به [حرف‌های] ظریف گوش می‌دهند. او هیچ ربطی به سیاست خارجی ایران ندارد. دهه‌ها دروغ گفت و سپس استعفا کرد. [او] ارزش پاسخ دادن ندارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید