پایان مجلس دهم و تشکیل مجلس یازدهم با رکورد کمترین میزان کسب آرا در انتخابات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رییس مجلس ایران، پایان دهمین دوره مجلس در این کشور را اعلام کرد، آخرین جلسه علنی این مجلس، روز گذشته 20 مه 2020 برگزار شد و مجلس یازدهم نیز با رکورد کمترین میزان کسب آرا در انتخابات کار خود را آغاز خواهد کرد.

علی لاریجانی رییس مجلس ایران در دوره دهم، در حالی پایان کار این مجلس را اعلام کرد که دهمین دوره آن از 28 مه 2016 (8 خرداد 1395) آغاز به کار کرد و روز گذشته پس از چهار سال به کار خود پایان داد.

از سوی دیگر، مجلس یازدهم در حالی کار خود را آغاز می‌کند که این مجلس کمترین میزان مشارکت مردمی را به خود اختصاص داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، وزیر کشور ایران در 23 فوریه 2020، در نشست خبری، میزان مشارکت واجدین شرایط در انتخابات مجلس را 42.5 درصد اعلام کرد و کمترین مشارکت را در استان تهران با 26 درصد و بعد از آن استان‌هایی مانند البرز با 28 درصد، کردستان با 31 و اصفهان با 36 درصد، عنوان کرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، مسائلی مانند «کرونا، مشکلات آب و هوایی، سقوط هواپیمای اوکراینی و حوادث آبان و دی» را به عنوان علل کاهش مشارکت مردمی برشمرد.

بسیاری از تحلیلگران کاهش مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم را نوعی اعتراض مسالمت‌آمیز مردم به نظام جمهوری اسلامی دانستند و این کاهش مشارکت علیرغم تاکید و تبلیغ مقامات جمهوری اسلامی از هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا برای مشارکت در انتخابات را می‌توان یک پیام هشدارآمیز مردم به حکومت تلقی کرد.

روزنامه اعتماد گزارش داد که در پنجمین موج نظرسنجی موسسه ایسپا درباره انتخابات مجلس یازدهم که از 3 تا 5 فوریه 2020 انجام شد، درصد کسانی که در حوزه انتخابیه تهران گفته بودند که قطعا در انتخابات شرکت می‌کنند 25 درصد بود تقریبا به همان میزانی که رای‌دهندگان در انتخابات شرکت کردند.

جوانان 18 تا 29 سال حدود 14 درصد، صاحبان تحصیلات عالی کارشناسی‌ارشد و دکترا نیز حدود 14 درصد و ساکنان مناطق توسعه‌یافته‌تر شهر 11 درصد پاسخ داده‌اند که قطعا شرکت می‌کنند. در مقابل افراد مسن بالای 50 سال، 35 درصد، افراد زیر دیپلم 30 درصد، مناطق کمتر توسعه‌یافته نیز 33 درصدشان گفته‌اند قطعا شرکت می‌کنند که نشان می‌دهد که ساختار انتخابات نه ‌تنها طبقات پایین را از دست داده، بلکه با سرعت بسیار بیشتری طبقات متوسط و اثرگذار جامعه را نیز از دست داده است.

44 درصد کسانی که در انتخابات شرکت نکردند اعلام کردند که به علت عدم تاثیرگذاری انتخابات در بهبود وضعیت، 20 درصد به بی‌اعتمادی به برگزارکنندگان، 12 درصد به نبود نامزد مورد علاقه خود یا رقابتی نبودن انتخابات و 24 درصد بقیه نیز یا پاسخ نداده‌اند یا به شواهد دیگری اشاره کرده‌ بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید