ونزوئلا: به زودی نفتکش‌های ایرانی به سواحل‌مان خواهند رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر بادرینو لوپز وزیر دفاع ونزوئلا چهارشنبه 20 ماه مه 2020 اعلام کرد که به زودی نفت‌کش‌های ایرانی حامل مواد سوختی خام به ونزوئلا خواهند رسید که در شرایط کنونی با کمبود حاد سوخت مواجه است.

وزیر دفاع ونزوئلا در گفتگو با تلویزیون این کشور گفت که « این کشتی‌ها به محض این که وارد منطقه ویژه اقتصادی‌مان شوند از سوی کشتی‌ها و جنگنده‌های نیروهای مسلح ملی بولیواری مورد استقبال و اسکورت واقع خواهند شد».

علی‌رغم اعلام ایالات متحده آمریکا مبنی بر کنترل جرایم سازمان یافته در جزایر کارائیب ونزوئلا و استقرار کشتی‌های جنگی و دیگر شناورها برای این منظور و همچنین هشدار به ایران در اوایل ماه آوریل گذشته درباره هر گونه ارسال انرژی به ونزوئلا، اکنون وبگاه‌های بررسی رفت و آمدهای دریایی اعلام کردند که پنج نفتکش ایرانی با بار بنزین ایران را ترک کرده و راهی ونزوئلا شده‌اند و حدود 220 تا 240 میلیون لیتر بنزین به مقصد این کشور حمل می‌کنند.

وبگاه شرکت تانكر تراكرز که به رهگیری داده‌های حمل و نقل نفت در جهان می‌پردازد، اعلام کرد این پنج نفتکش ایرانی، فورچن، پتونیا، فورست، فاکسون و کلاویل نام دارند و در ماه‌های مارس و آوریل از بندر رجایی مسیر خود به سمت ونزوئلا را آغاز کرده‌اند.

از سویی نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در یک سخنرانی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد با ابراز تشکر از هم‌پیمانش، ایران، بابت حمایت از ونزوئلا در اختلافش با ایالات متحده آمریکا، گفت:« ما برای هر چیزی و در هر زمانی آماده‌ایم».

مادورو رئيس جمهور ونزوئلا و نه وزیر دفاع او هیچکدام اما زمان احتمالی رسیدن نفتکش‌های ایرانی حامل بنزین به آب‌های منطقه‌‌ای این کشور را اعلام نکردند.

از سویی تهران نیز به واشینگتن درباره هر گونه تعرض به نفت‌کش‌هایش که حامل مواد سوختی برای ونزوئلا هستند، هشدار داد. کشور ونزوئلا به دلیل پاندمی کووید- 19 با کمبود سوخت مواجه است.

ونزوئلا بزرگترین ذخایر نفتی تایید شده جهان را دارا است اما تحلیل‌گران می‌گویند که بخش انرژی ونزوئلا با ظرفیتی کمتر از ظرفیت بخش انرژی این کشور فعالیت می‌کند.

با فرار میلیون‌ها تن از کسانی که از کمبود کالاهای اساسی رنج می‌برند، اقتصاد ونزوئلا اکنون از فروپاشی رنج می‌برد. ایران نیز از تمدید تحریم‌های آمریکایی پس از خروج ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای در سال 2018 آسیب‌های زیادی دیده است.

نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا بیش از یک سال است که علیه تلاش‌هایی که ایالات متحده آمریکا برای براندازی‌ رژیمش رهبری کرده، مقاومت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید