عسل افغانستان راه خود را به بازارهای امارات و هند باز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هرچند بیشتر محصولات زراعتی(کشاورزی) افغانستان در بازارهای جهانی از کیفیت و جایگاه خوبی برخورداست که در کنار زعفران و گیاهان دارویی این بار عسل این کشور راه خود را به سوی بازارهای امارات متحده عربی و هند باز کرده است.

وزارت زراعت، آب‌یاری و مالداری افغانستان اعلام کرده که صنعت زنبورداری و پرورش زنبور عسل در سال‌های اخیر در این کشور رشد چشم‌گیری داشته و میزان تولیدات عسل نیز 30 تا 70 درصد افزایش یافته است.

این وزارت اضافه کرده که افغانستان ظرفیت تولید 11 هزار تُن عسل در سال را دارد، اما اکنون میزان تولیدات سالانه عسل در این کشور به 2100 تُن می‌رسد.

مسئولان این وزارت اظهار کرده‌اند که عسل تولید شده در افغانستان از کیفیت خوبی برخوردار بوده و توانسته به بازارهای جهانی راه پیدا کند. به گفته آنها، در سال‌های اخیر بازارهای منطقه از جمله کشورهای امارات متحده عربی و هند نیز برای اولین‌بار شاهد حضور عسل افغانستان بوده به دلیل کیفیت خوبی آن، مورد استقبال قرار گرفته است.

به گزارش روزنامه اقتصادی «وادصم» اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت، آب‌یاری و مالداری افغانستان یادآوری کرده که رشد صنعت زنبورداری و بازاریابی برای عسل این کشور از طریق راه اندازی نمایشگاه‌های بین‌المللی از اولویت‌های کاری این وزارت است.

رستمی اضافه کرد، با افرایش تولیدات ‌عسل در داخل، میزان واردات آن نیز کاهش یافته است و در صورتی که تولیدات داخلی نیاز داخلی را تامین کند، این وزارت یا صادرات را متوقف ویا هم تعرفه بیشتر بر واردات عسل وضع خواهد کرد.

وی علاوه کرد، صادرات عسل افغانستان اندک بوده اما در نمایشگاه‌های بین‌المللی مورد استقبال قرار گرفته است ولی این محصول نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بیشتر دارد.

در همین حال، برخی زنبورداران افغانستان می‌گویند، واردات پیش از حد عسل و نیز استفاده از مواد کیمیاوی باعث شده تا عسل تولید شده در داخل خریدار نداشته باشد و قیمت آن در بازار کاهش پیدا کند. قبلاً یک کیلو عسل در این کشور 800 افغانی(10 دالر آمریکایی) بود اما اکنون به 400 افغانی (پنج دالر آمریکایی) کاهش یافته است.

شایان ذکر است که افغانستان یک کشور کوهستانی است از آب و هوایی مناسب برای پرورش زنبور و تولید عسل برخوردار می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید