رویترز: آمریکا کمک یک میلیارد دلاری خود را به افغانستان قطع نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز به تازگی به نقل از سه منبع آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده آمریکا کمک یک میلیارد دلاری خود را به ارتش افغانستان قطع نکرده است.

این منابع اضافه کردند که وزارت دفاع آمریکا مایل نیست که کمک یک میلیارد دلاری واشنگتن به کابل قطع شود؛ قرار بود این کمک‌ها از بودجه نیروهای امنیتی افغان کاسته شود.

خبرگزاری رویترز در مورد دلیل اصلی قطع نشدن این کمک‌های مالی به افغانستان چیزی نوشته نکرده است.

گفتنی است که پس از جنجالی شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به تاریخ 23 مارس 2020 به هدف پیشبرد توافق‌نامه صلح و حل اختلافات سیاسی وارد کابل شد با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله در مورد حل اختلافات سیاسی گفت‌وگو کرد، اما این گفت‌وگوها بی‌نتیجه پایان یافت.

پس از آنکه سفر مایک پمپئو برای حل اختلافات سیاسی در افغانستان بی‌نتیجه ماند، وزارت امور خارجه آمریکا با نشر اعلامیه‌ای از ادامه اختلافات سیاسی میان غنی و عبدالله انتقاد شدید کرد و نوشت، واشنگتن تصمیم گرفته که یک میلیارد دالر کمک‌های خود را به کابل قطع کند.

در این اعلامیه آمده بود: «از آنجا که ناکامی در رهبری حکومت (افغانستان) تهدیدی مستقیم برای منافع ملی آمریکا است، دولت ایالات متحده محدوده همکاری‎‌های خود با دولت افغانستان را به طور فوری مورد بازبینی قرار خواهد داد. و در کنار اقدامات دیگر، اعلام می‌کنیم که از میزان کمک خود یک میلیارد دلار می‌کاهیم و آماده‌ایم که که برای سال 2021 هم یک میلیارد دیگر کاهش دهیم. ما هم‌چنین در تقاضای خود برای جلب کمک‌های مالی از سوی کشورها که در کنفرانس‌های آتی مربوط به کمک به کابل، تجدیدنظر خواهیم کرد».

قابل ذکر است که خبری قطع نشدن کمک یک میلیارد دالری آمریکا به افغانستان در شرایطی اعلام شده که محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله یک‌شنبه 17 مه امسال توافق‌نامه سیاسی امضا کرد که براساس آن، محمد اشرف غنی برای پنج سال آینده به عنوان رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله به عنوان رئیس شورای عالی مصالحه ملی فعالیت می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید