تانگوی الجزیره و تروریست‌ها: اول قاسم سلیمانی و حالا هشام عشماوی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چند روز پس از آنکه شبکه الجزیره قطر قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه ایران که به مشارکت مستقیم در کشتار مردم سوریه، عراق و یمن متهم است را «شهید» خواند، حالا نوبت تجلیل از هشام العشماوی رسیده که هفته‌های گذشته به دلیل اقدامات تروریستی در مصر اعدام شد.

وبگاه الجزیره.نت در مقاله‌ای به سریال «الاختيار» پرداخته شده که در آن دلاوری‌ها و ایثار ارتش مصر را از طریق پرداختن به داستان احمد منسی فرمانده گردان 103 صاعقه روایت شده است. احمد منسی در سال 2017 و در یک کمین تروریستی در «مربع البرث» در سینا کشته شد.

الجزیره در مقاله‌ای تحت عنوان «هشام عشماوي.. الوجه الآخر من الاختيار» مدعی شد که او یکی از چهره‌های اپوزیسیون اسلامی است و نویسنده و همراهانش را چهره‌های مقاومت و شخصیت‌های بارز اسلامی توصیف کرد. الجزیره مدعی شد که سریال الاختیار چهره‌ «قهرمانان گروه‌های مسلح علیه ارتش مصر» را تخریب می‌کند.

این مقاله با واکنش گسترده کاربران فضای مجازی مواجه شد و الجزیره به سیاه‌نمایی علیه مصر، حمایت از اقدامات تروریستی علیه ارتش این کشور و حمایت از چهره‌های تروریستی بارز متهم شده و ناچار به حذف این مقاله شد. پیش از این نیز الجزیره با شهید خواندن قاسم سلیمانی جنجال‌ساز شده بود و پس از اعتراضات گسترده در شبکه‌های مجازی، ناچار به حذف ویدئو تمجید از قاسم سلیمانی شد.

فرمانده سابق نیروی قدس سپاه ایران در طی سال‌های گذشته با اعزام نیروی ایرانی، عراقی، افغان و پاکستانی و دیگر نیروهای شبه‌نظامی طرفدار ایران به سوریه، در سرکوب و به خشونت کشاندن اعتراضات مردم این کشور که در ابتدا به شکل مسالمت‌آمیزی آغاز شد، نقش مستقیم ایفا کرد. براساس آمارها جنگ داخلی سوریه بیش از نیم میلیون کشته و چندین میلیون آواره در پی داشت.

هشام عشماوی که الجزیره کوشیده چهره یک قهرمان از او بسازد، در ماه مارس 2020 در مصر اعدام شد. دادگاه نظامی مصر عشماوی را در نوامبر 2019 به دلیل اقدامات تروریستی به اعدام محکوم کرد. او متهم به مشارکت در سوء قصد به وزیر کشور مصر بود و پس از فرار به لیبی در این کشور دستگیر و به مصر تحویل داده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید