پمپئو: چین هواپیمایی ماهان که ناقل تروریست‌هاست را به خاکش راه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا با انتقاد از چین درباره صدور اجازه ورود هواپیماهای شرکت ماهان ایر گفت چین هواپیمایی ماهان که ناقل تروریست‌هاست را به خاکش راه می‌دهد.

پمپئو در صفحه توئیترش نوشت: «چین یکی از معدود کشورهایی است که هنوز به هواپیماهای شرکت ماهان که تسلیحات و تروریست‌های ایرانی را جابجا می‌کند، اجازه ورود می‌دهد.»

او روز سه‌شنبه 19 می 2020 اعلام کرد کشورش یک شرکت هواپیمایی چینی را به دلیل ارائه شرکت هواپیمایی ماهان ایر ایران تحریم کرد. ماهان ایران از سال 2011 از سوی آمریکا تحریم شده است.

مایک پمپئو به چین هشدار داد: «تحریم‌های امروز علیه شرکتی که مقرش چین است، پیامدهای این تصمیم است. هر کسی که با شرکت ماهان ایر همکاری کند، در خطر تحریم خواهد بود.»

این توئیت پمپئو از سوی بسیاری، هشداری برای همه کشورهای دیگر و به ویژه کشورهای اروپایی درباره عواقب خطرناک همکاری با ماهان‌ایر تلقی شد.

وبگاه وزارت خزانه‌داری آمریکا، دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی (OFAC) روز سه‌شنبه اعلام کرد شرکت Shanghai Saint Logistics به دلیل فعالیت به عنوان نماینده فروش شرکت ماهان در فهرست تحریم‌ها قرار گرفت. این شرکت هفتمین نماینده فروش شرکت ماهان ایر است که از سوی آمریکا تحریم می‌شود.

ماهان ایر به دلیل خدمات‌رسانی به سپاه پاسداران و انتقال پیکارجو و تسلیحات به سوریه از سال 2011 از سوی آمریکا تحریم شد.

پرواز هواپیماهای ماهان ایر از سال 2019 نیز بر فراز آلمان و فرانسه ممنوع شد. در پی جنگ داخلی سوریه که از مارس 2011 آغاز شد، تا کنون بیش از 380 هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر دیگر آواره شدند. ایران در این جنگ با تمام توان از رژیم بشار اسد حمایت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید