هشدار ایران در پی اولتیماتوم آمریکا: به هر تهدیدی علیه شناورهای خود پاسخ خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت کمتر از یک روز از اولتیماتوم نیروی دریایی آمریکا به شناورها در آب‌های خلیج در مورد دوری از کشتی‌های آمریکایی، ایران نخستین واکنش خود را نشان داد.

امیرحاتمی وزیر دفاع ایران چهارشنبه 20 مه، در مقام پاسخ، تاکید کرد هر گونه تهدید نفتکش‌های ایران از سوی نیروهای آمریکایی، با واکنش مناسب روبرو خواهد شد.

این موضعگیری در حالی بود که خبرگزاری ایسنا، ساعاتی پیشتر به نقل از یک مقام مسئول نظامی ایران آورده است، «نیروی دریایی ایران به ماموریت‌های روتین خود» در آب‌های حوزه خلیج و خلیج عمان، ادامه خواهد داد.

ایسنا درادامه بدون ذکر نام این مقام مسئول، از قول او نوشت: «یگان‌های نیروی دریایی ایران، ماموریت‌های معمول خود را مطابق با اصول حرفه‌ای، همانند گذشته، دنبال خواهند کرد.»

اولتیماتوم دریایی

نیروی دریایی ایالات‌متحده آمریکا، شامگاه سه‌شنبه 19 ماه مه به شناورها هشدار داد تا 100 متر دورتر از ناوهای جنگی این کشور فاصله بگیرند زیرا در غیر این صورت ممکن است «به عنوان تهدید قلمداد شده و با اقدامات دفاعی قانونی، مواجه شوند».

در همین راستا، یک مقام مسئول آمریکایی مشروط بر عدم ذکر نام خود گفت که این هشدار جدید، تغییری در قواعد درگیری ویژه ارتش آمریکا نیست.

با استناد به متن اولتیماتوم جدید، «می‌توان نزدیک شدن هر شناور مسلح تا فاصله 100 متری از ناوهای نیروی دریایی آمریکا را به عنوان یک تهدید درنظر گرفت».

افزون بر این، فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف از هشدار یاد شده، «تقویت ایمنی، کاهش ابهام و کاستن از خطرات ارزیابی‌های نادرست است».

آتش‌گشودن بر مزاحمت‌های دریایی ایران

شایان ذکر است که این هشدار در پی اولتیماتوم ماه گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا است که در آن به نیروی دریایی آمریکا دستورات لازم را داد تا به سوی هر شناور ایرانی که قصد آسیب رساندن به ناوهای آمریکایی را داشته باشد، آتش بگشایند

همچنین این اولتیماتوم پس از حادثه ماه گذشته است که طی آن 11 شناور ایرانی به ناوهای جنگی نیروی دریایی و نیروهای گارد ساحلی آمریکا در آب‌های خلیج نزدیک شد‌ه‌ و ارتش آمریکا آن رفتار «خطرناک و تحریک‌ آمیز»، توصیف کرد.

ارتش آمریکا در این‌باره گفت که شناورهای ایرانی در تحرکات خود تا فاصله 10 یاردی (9 متری) از ناو جنگی ماوی، وابسته به نیروهای گارد ساحلی آمریکا، نزدیک شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید