هشتگ «خامنه‌ای حد و مرزت را بشناس»؛ ابراز خشم عراقی‌ها از دخالت رهبر ایران در کشورشان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فعالان عراقی‌ شامگاه سه‌شنبه 19 ماه مه با راه اندازی کمپین بزرگی با هشتگ «خامنه‌ای حدو مرز خودت را بشناس» (#الزم_حدودك_خامنائي) خشم شدید خود را از دخالت رهبر ایران در امور داخلی عراق را ابراز کردند.

به گزارش تلویزیون العربیه، صحنه سیاسی عراق طی ساعات گذشته شاهد موجی عظیمی از مخالفت طیف‌های مختلفی از مردم عراق با اظهارات اخیر علی خامنه‌ای درباره عراق و دخالت او در امور داخلی این کشور بود.

این کمپین بزرگ که با هدف ابراز مخالفت شدید با دخالت رهبر ایران در امور داخلی عراق راه اندازی شده است، یک روز پس از سخنرانی روز دوشنبه خامنه‌ای که طی آن گفته بود، آمریکا و اسرائیل در عراق و سوریه شکست خورد و «محور مقاومت» پیروز خواهد شد، آغاز شد.

منظور خامنه‌ای در اشاره‌ او به عراق، شبه‌نظامیانی عراقی که به سپاه قدس وابسته‌اند. اغلب مردم عراق این شبه‌نظامیان که لقب «ذیول ایران» دمچه‌های رژیم ایران به آنها دادند را به قتل کنشگران و فعالان مدنی و سیاسی جنبش اخیر مردم این کشور متهم می‌کنند.

شبه نظامیانی مانند عصایب اهل حق و حزب الله عراق و نجبا که رهبران آنها از سوی آمریکا و کشورهای عربی و اروپا در لیست تروریسم قرار گرفته است، مورد حمایت رژیم جمهوری اسلامی هستند و از ایران کمک مالی و تسلیحاتی دریافت می‌کنند.

شماری از فعالان عراقی در شبکه‌های اجتماعی و وسایل ارتباطی کمپینی را با هشتگ «#الزم_حدودك_خامنائي » راه اندازی کردند.

اغلب فعالان عراقی با شرکت در این کمپین ویدیوهایی از تظاهرات گسترده شهرهای شیعه نشین که علیه دخالت ایران شعار می دادند را منتشر کردند. تظاهر کنندگان در این تظاهرات‌ها که از اکتبر گذشته آغاز شد به صراحت خواستار متوقف کردن مداخلات خارجی بویژه دخالت ایران در کشورشان شدند آنها بارها شعار «ایران برا برا » را سر دادند و برای اعتراض کنسولگیری ایران در نجف را دوبار به آتش کشیدند.

برخی از شرکت کنندگان با نشر تصاویری از بنرهای سلیمانی، خمیمنی، خامنه‌ای و ابومهدی المهندس، این سئوال را مطرح کردند چرا این بنرها در عراق هستند. قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و ابو مهدی المهندس معاون حشد الشعبی در ژانویه گذشته در یک حمله آمریکایی در فرودگاه بین المللی بغداد کشته شدند

یکی از شرکت‌کنندگان در این کمپین در توییتر نوشت: آویزان کردن عکس خمینی، خامنه‌ای و سلیمانی به منزله پاشیدن نمک به زخم اهالی شهدایی است که در جنگ 8 ساله خمینی علیه عراق فرزندانشان جان باختند یا اسیرانی که در ايران به بدترین شیوه‌ها شكنجه شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید