نگرانی در شمال شرقی چین؛ رفتار متفاوت کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چین سرگرم مبارزه با شماری از موارد تازه ابتلاء به کرونا است که در استان «جبلین» در شمال شرق این کشور ثبت شده، به طوری که 4 مورد از مجموع 6 مورد ابتلاء ثبت شده در امروز چهارشنبه 20 مه، در منطقه واقع در شمال پکن می‌باشند.

برغم شمار اندک موارد جدید ابتلاء، مسئولان امر بلافاصله دچار سراسیمگی شده و واکنش نشان دادند زیرا تجربیات تلخ شهر ووهان، کانون شیوع اولیه پاندمیک کرونا، نصب‌العین آنهاست.

به گفته دانشمندان، چه بسا خطرناک‌ترین جنبه بحران کنونی کرونا، تغییر نحوه رفتار ویروس باشد.

یک دانشمند برجسته چینی در این خصوص خاطرنشان کرد که ویروس کرونا در میان بیماران منطقه شمال شرقی چین در مقایسه با موارد پیشین، رفتاری متفاوت دارد که بیانگر تغییر در شیوه عمل آن در سایه شیوع بیماری است.

نگرانی از موج دوم کرونا

چین که تا حدود قابل توجهی بر شیوع کرونا سیطره یافته، مجموعه جدیدی از موارد ابتلاء به کرونا را در دو منطقه مرزی جبلین و هیلونگ جیانگ واقع در شمال شرقی کشور، ظرف چند هفته اخیر شناسایی کرده که بر نگرانی‌ها در خصوص موج دوم شیوع کرونا در چین، دامن می‌زند.

شیو هایبو کارشناس پزشکی نظارت بر وضعیت‌های بحرانی و عضو تیم کارشناسان وابسته به کمیته بهداشت ملی چین، عنوان کرد که دوره کمون ویروس در بیماران مقیم شمال شرقی چین در مقایسه با بیماران شهر ووهان در مرکز این کشور، طولانی تر است.

او در اظهار نظر‌های خود که از تلویزیون مرکزی چین در جریان برنامه شبانگاهی سه‌شنبه 19 مه، پخش شد، افزود: «این امر مشکل‌زا است زیرا مبتلایان، فاقد هر گونه علائم هستند و لذا هنگامی که با افراد خانواده باشند، تدابیر پیشگیرانه و احیتاطی لازم را رعایت نمی‌کنند و ما شاهد بروز گروه‌هایی از مبتلایان در میان خانواده‌ها هستیم».

کمون طولانی‌تر کرونا

هایبو در ادامه خاطرنشان نمود که بیماران در گروه مبتلایان در شمال شرق کشور، مدت طولانی‌تری نسبت به بیماران ثبت‌شده پیشین در ووهان، میزبان ویروس بوده و درمانشان نیز مدت بیشتری زمان می‌برد.

به گفته وی بیماران مناطق شمال شرقی چین در موارد معدودی، از تب رنج برده و معمولا از ناحیه ریه دچار آسیب می‌شوند ولی دیگر اعضای حیاتی بدنشان، دچار مشکل نمی‌شود.

هایبو تاکید کرد، منشاء ویروس ردیابی شده در گروه مبتلایان در شمال شرقی چین به احتمال زیاد از خارج از کشور بوده و همین امر باعث بروز تفاوت در عملکرد ویروس شده است.

او درعین حال روشن نکرد که منطقه خواستگاه ویروس ردیابی شده در جبلین و هیلونگ جیانگ واقع در مرز با روسیه، از کدام منطقه جغرافیایی است.

گفتنی است مجموع موارد ابتلاء به کووید 19 درچین تا این لحظه به 82965 نفر رسیده و شمار جان باختگان، 4634 مورد است که از مدتی پیش، هیچ افزایشی نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید