سند درز کرده از پنتاگون درباره زمان دسترسی به واکسن کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

این پرسش که ویروس کرونا تا کجا با بشریت همراه خواهد بود، این روزها جهانیان را به خود مشغول کرده است؛ بویژه که به موجب سند درز شده از وزارت دفاع آمریکا در روز سه شنبه 19 مه، برنامه‌هایی در پنتاگون در خصوص این احتمال وجود دارد که ارتش آمریکا، تعامل با پادمیک کرونا را تا سال 2021 برعهده بگیرد.

در سند فاش شده از سوی سایت «تاسک اند پروپوز»، این احتمال به صورت جدی مطرح شده که چه بسا واکسن کرونا تا تابستان 2021 در دسترس قرار نگیرد.

این سایت به نقل از مسئولا ذیربط آورده است: «راه طولانی پیش روی ماست و احتمال جدی در خصوص بازگشت کرونا، وجود دارد لذا برماست که توجه خود را معطوف به از سرگیری ماموریتی سرنوشت ساز کرده و بر میزان تلاش های خود افزوده و بسترسازی لازم برای رویارویی با موج بزرگتر کووید 19 در فرصت باقی مانده از سال جاری را انجام دهیم.»

وبگاه «دی هیل»، از قول یک مقام مسئول در پنتاگون عنوان ساخت که نسخه ای از این یادداشت به شکلی که در رسانه‌ها بازتاب داشته، بدست نیامده و لذا محتوای آن، تائید شده نیست اما پنتاگون به توسعه برنامه های مرتبط با زمینه سازی‌های مربوط به کووید 19 ادامه می‌دهد؛ هر چند که پاره‌ای از فرمول بندی‌های این برنامه‌ها، مطابق با درون مایه یادداشت درز کرده به رسانه‌ها بوده اما با هیچ یک از این موارد، موافقت نشده و مسئولان بلند پایه وزارت دفاع آمریکا هنوز با این برنامه‌ها، موافقت نکرده‌اند.

اوایل سال آینده

دراین یادداشت نسبت به در دسترس بودن واکسن ضد کرونا در اوایل سال آینده، ابراز تردید شده است. این در حالی است که بر أساس یاداشت درز شده، تمامی داده‌ها بیانگر این امر است که تلاش‌ها در موضوع مقابله با کووید 19 در مقیاس جهانی تا ماه‌های آینده، تداوم خواهد داشت و این تلاش‌ها به احتمال زیاد، تا بدست آمدن سطح مصونیت بالا و مصونیت بدست آمده بعد از درمان از کرونا نیز ادامه خواهند یافت.

یادداشت یاد شده، خواهان افزایش تست‌های تشخیص و همچنین مستند کردن پیگیری‌ها و دیده بانی نتایج درمان با هیدورکسی کلوروکین شده است.

ترامپ و درمان با هیدورکسی کلوروکین

گفتنی است که ترامپ رئیس جمهوری آمریکا؛ عنوان کرده است که نزدیک به 10 روز است که به منظور پیشگیری از ابتلاء به کرونا، قرص‌های هیدوکسی کلوروکین (ضد مالاریا) را مصرف می‌کند.

او در مصاحبه با خبرنگاران در کاخ سفید گفت: « من یک هفته و نیم است که روزانه یک قرص از این دارو را مصرف می کنم.» این گفته ترامپ، واکنش های گسترده محافل علمی و سیاسی را به دنبال داشته است.

شایان ذکر است که هیدروکسی کلوروکین از مدت‌ها پیش در درمان ملاریا استفاده می‌شود اما میزان اثر بخشی آن بر کووید 19 تا این لحظه در هیچ پژوهش دقیق علمی اثبات نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید