رهبر طالبان به آمریکا: به هیچ‌کس اجازه ندهید که توافق‌نامه ما به شکست مواجه شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ملا هیبت‌الله آخندزاده رهبر گروه طالبان افغانستان چهارشنبه 20 مه در پیام عیدی از آمریکا خواست به هیچ‌کس اجازه ندهد که توافق‌نامه صلح شان با موانع، تأخیر و یا ناکامی و شکست مواجه شود. توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 امضا شد.

آخندزاده تاکید کرده که این توافق‌نامه صلح از اعتبار جهانی برخوردار است و برای این گروه یک پیروزی دانسته می‌شود، اگر این توافق‌نامه صادقانه عملی شود به نفع تمام طرف‌های دخیل است.

او اظهار کرده این گروه به امضای توافق‌نامه صلح متعهد است و آمریکا نیز باید به این توافق‌نامه متعهد بماند تا این فرصت حیاتی از دست نرود.

رهبر طالبان در ادامه پیام‌اش به وضعیت زندانیان شان در زندانی‌های دولت افغانستان اشاره کرده و گفته است که زندانیان شان در شرایط مناسب بهداشتی قرار ندارند.

وی از مؤسسات خیریه و نهادهای بشری خواسته در این مورد احساس مسئولیت کنند و برای رهایی زندانیان باید گام‌های اساسی برداشته شود.
این گفته‌های رهبر طالبان در شرایطی بیان شده که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پس از حملات خونین هفته گذشته در کابل و ننگرهار به سربازان شان دستور داد که از حالت دفاعی به حالت تعرضی علیه طالبان و گروه‌های دیگر «تروریستی» تغییر کنند.

هم‌چنان طالبان نیز در ولایت‌های پکتیا و غزنی حملات انتحاری انجام دادند و گفتند، این حملات در پاسخ به فرمان به محمد اشرف غنی اند.

از سوی دیگر، نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل در تازه‌ترین گزارش خود از افزایش تلفات غیرنظامیان شدیداً ابراز نگرانی کرده گفت، تمام گروه‌های درگیر در افغانستان باید جنگ را فوری توقف دهند به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تمرکز نمایند

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size