ترامپ: چین باعث مرگ صدها هزار تن شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دیگر بار، ضمن انتقاد از چین، این کشور را به کوتاهی و عدم شفافیت در تعامل با بحران کرونا ظرف چند هفته و بلکه چند ماه گذشته، متهم نمود.

این واکنش ترامپ به دنبال صدور بیانیه در چند ساعت پیش روز چهارشنبه 20 مه، از سوی چین بود که طی آن چین، مسئولیت شیوع کرونا را به گردن تمامی کشورها به استثنای خود انداخت.

ترامپ در توئیت امروز 20 مه خود تاکید کرد که، انداختن مسئولیت شیوع پاندمیکی که باعث مرگ صدها هزار تن تا به امروز شده به گردن دیگران، کار احمقانه‌ای است و علت اصلی وضعیت کنونی جهان به بی کفایتی و ناکارآمدی چین در مدیریت بحران باز می گردد.
ترامپ افزود که صرفا، ناکارآمدی چین است که علت این مرگ و میرهای دسته جمعی می‌باشد که کشورها در پی کووید 19، شاهد آن هستند.

او همچنین خاطر نشان ساخت: «دیوانه‌ای در چین بیانیه‌ای صادر کرده و در آن همه کشورها به استثای چین را مسئول انتشار همه‌گیری معرفی کرده که جان صدها هزار نفر در جهان را ستانده است.ممنون می‌شوم اگر کسی برای او توضیح دهد که بی‌کفایتی چین و نه علتی دیگر، منجر به جان باختن دسته جمعی مردم در سراسر جهان شده است».

تنش آرام نگرفته

تنش ایجاد شده میان چین و آمریکا از چند ماه پیش با زمینه مرتبط با ویروس مرگبار کرونا، آرام نگرفته که از دسامبر گذشته از شهر ووهان چین، هویدا گردید و تا این لحظه جان هزاران تن را در سطح جهان ستانده و هر روز هم بر پیچیدگی ماجرایش افزوده می‌شود.

دامنه این تنش پرحاشیه و اتهام‌زنی‌های متبادل میان دو کشور، به نشست شورای امنیت در خصوص روند عملیات نجات انسانی در سوریه نیز رسیده است؛ تا جایی که نمایندگان چین و آمریکا، انتقادهای تندی را میان یک دیگر بر سر رهبری جهانی روند مقابله با کرونا، رد و بدل کردند.

در حالی که کیلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل خواستار «ارائه شواهد و مدارک» از سوی چین در مورد ادعای خود مبنی بر رهبری روند مقابله با کووید 19، از طریق تصمیمی شد که سازمان ملل بر اساس آن بتواند روند مقابله با کرونا را با ارسال کمک برای نجات جان مردم از طریق مرزها به سوریه، دنبال کند، شانگ جون، نماینده چین در سازمان ملل در پاسخ عنوان کرد که کشور متبوعش از آمریکا می‌خواهد تا توجه خود را معطوف به تلاش‌های جهانی برای مبارزه با پاندمیک کرونا ساخته و «از دست‌زدن به بازی‌های سیاسی دست برداشته و بواقع تلاش خود را مصروف نجات جان مردم نماید و اینقدر در راستای فرار از مسئولیت و فرافکنی به دیگر کشورها، حرکت نکند».

این فصل تازه از تنش میان دو ابر قدرت در چارچوب «جنگ لفظی» جاری از چند ماه پیش است که طی آن آمریکا، نسبت به برخورد شفاف چین در ارتباط با شیوع کووید 19 ، ابراز تردید کرده است.

این در حالی است که واشینگتن در ماه گذشته، کمک‌های مالی خود به سازمان جهانی بهداشت را متوقف کرده و این سازمان را متهم به ترویج «رد گم کنی‌های » چین نمود اما سازمان جهانی بهداشت ضمن رد این اتهام زنی‌های آمریکا، تاکید کرده است، تعامل چین با موضوع شیوع کرونا از شفافیت برخوردار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید