ایران: داستان غرق شدن افغان‌ها در مرزچیزی جز فتنه‌گری آمریکا نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در واکنشی که نشانه‌ای از سر درگمی روشن مسئولان ایران دارد، برغم موضع کابل در خصوص حادثه غرق شدن ده‌ها افغان در مرز این کشور با ایران در دو هفته پیش، نیروی انتظامی ایران اعلام داشت این حادثه، صرفا «داستانی ساخته و پرداخته آمریکا» است تا روابط میان افغانستان و ایران را به تنش بیاندازد.

قاسم رضایی، معاون فرمانده نیروی انتظامی ایران، دو شنبه 18 مه، با بیان این موضع، عنوان داشت که غرق شدن مهاجران افغان در مرز ایران در آغاز ماه جاری، « فتنه گری» از سوی آمریکایی ها و رسانه های فارسی زبان خارج نشین است و« نمی توان آن را باور کرد و قابل نسبت دادن به مرزبانان ایران نیست و به هیچ وجه صحت ندارد».

او دوشنبه 18 مه، خطاب به خبرنگاران گفت: « این موضوع یکی از فتنه گری های ایجاد شده به دست آمریکا است که در ذهنیت مردم شریف افغانستان کاشته شده است».

رضایی با اشاره به این که به محض اطلاع از این موضوع، با فرمانده مرزبانی مرز تایباد تماس گرفته، افزود: « هنگامی که همکاری و هماهنگی بسیار خوب میان دو کشور وجود دارد، مطرح شدن چنین فتنه گری از سوی رسانه ها دشمن و بیگانه، بسیار تعجب آور است و مردم افغانستان، به خاطر این اقدام غیر اخلاقی به رسانه ای های دشمن، پاسخ خواهند داد.

حمله شدید نماینده زن افغان

این موضعگیری به دنبال حمله شدید نماینده زن افغان به نظام ایران درارتباط با کشته شدن کارگران افغان، مطرح گردید؛ به طوری که مریم سماء، عضو کمیسیون امور بین المللی پارلمان افغانستان، دولت ایران را مورد هجوم و انتقاد شدید خود قرار دادک ه نیروهای مرزی آن، متهم به قتل 18 کارگر افغان پس از وادار کردن آنها به گذشتن از رودخانه هریرود هستند که منجر به غرق شدن شماری از این کارگران در اوایل مه جاری شد.

این نماینده افغان با اشاره به کلیپ ویدئویی نشر شده از سوی سایت اصلاح طلب « سحام نیوز» در شامگاه یکشنبه 17 مه، تاکید کرد« در زمانی که دولت ایران در پاسخ به اعتراض های مردمی، اقدام به آتش گشودن به طرف مردم خود می کند، چطور می توان انتظار داشت که نسبت به مردم ما، احساس تاسف داشته باشد؟»

شایان ذکر است که وزارت خارجه افغانستان هفته گذشته اعلام کرد، وزرای خارجه افغانستان و ایران بر ضرورت اجرای تحقیقات مشترک در خصوص کشته شدن دهها مهاجر غرق شده در مرز دو کشور در پی گزارش ها مبنی بر اقدام مرزبانان ایران به ضرب و شتم آنها و وادار کردنشان به گذشتن از رودخانه هریرود، توافق کردند.

اجرای تحقیقات و نشانه های شکنجه شدن

در بیانیه وزارت خارجه افغانستان آمده است: « هدف از این تحقیقات، دستیابی به حقایق و تصمیم گیری های لازم برای زمینه سازی در راستای جلوگیری از تکرار این گونه از حوادث در آینده است.

از سوی دیگر، خبرگزاری ایرنا عنوان کرد، ظریف قول داده است که تیم تحقیقاتی ایران برای همکاری با همتای افغان خود برای تحقیق در این حادثه، تشکیل گردد.

شایان ذکر است که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، دستور اجرای تحقیقات فراگیر در خصوص این حادثه را پس گزارش مسئولان محلی از بیرون کشیده شدن جسد 18 مهاجر افغان صادر کرد که علائم شکنجه در بدن شماری از آنها، مشاهده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید