نگرانی شدید یوناما از افزایش تلفات غیرنظامی در افغانستان: جنگ باید فوری متوقف شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل سه‌شنبه 19 مه از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرده گفت، گروه‌های درگیر در این کشور باید جنگ را فوری متوقف کنند.

یوناما با نشر اعلامیه‌ای تاکید کرد، با وجود افزایش شمار تلفات غیرنظامی و عدم احترام به قوانین بین‌المللی بشردوستانه مبنی بر حفاظت از افراد غیرنظامی، باید تمام طرف‌های درگیر در افغانستان جنگ را فوری متوقف و بر آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی مجدداً تمرکز کنند.

در این اعلامیه نوشته شده، آمار ابتدایی یوناما نشان دهنده روند تشدید تلفات افراد ملکی در ماه آوریل(آپریل) امسال از اثر عملیات‌هایی که از سوی طالبان و نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته، می باشد. هم‌چنان نگرانی‌های جدی در مورد سطح خشونت در نیمه اول ماه مه امسال، به شمول حملات اخیر که مسئولیت‌اش را شاخه خراسان گروه داعش به عهده گرفت، وجود دارد.

براساس این اعلامیه، طالبان در ماه آوریل(اپریل) مسئول 208 مورد تلفات افراد غیرنظامی بوده اند که افزایش 25 درصدی در مقایسه با اپریل 2019 و سطح مشابه در مارس (مارچ) 2020 را نشان می‌دهد. شمار تلفات افراد غیرنظامی که به نیروهای امنیتی افغان در ماه اپریل 2020 نسبت داده شده است، 172 فرد ملکی می‌باشد، که در مقایسه با اپریل 2019 میلادی، 38 درصد و در مقایسه با مارچ 2020 میلادی، 37 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

ملل متحد در مورد افزایش آسیب دیدن افراد غیرنظامی و عدم احترام گروه‌های درگیر به قوانین بین المللی بشردوستانه شدیداً ابراز نگرانی کرده است.

دیبرا الینز نماینده خاص سرمنشی(دبیرکل) ملل متحد برای افغانستان گفته است: «من خواهان توقف جنگ هستم و از گروه‌های درگیر می‌خواهم تا به قانون بین المللی بشردوستانه که برای حفاظت از افراد ملکی می‌باشد، احترام بگذارند. طرف‌ها برای یافتن راه حل صلح آمیز متعهد گردیده اند و باید از زندگی تمام افغان‌ها محافظت کنند و امید مردم برای پایان جنگ را از بین نبرند. مذاکرات بین‌الافغانی صلح باید هر چه زودتر آغاز گردد».

یوناما حمله بر شفاخانه دشت برچی کابل، حمله بر مراسم تشییع جنازه در ننگرهار، حمله موتر بمب‌گذاری شده در پکتیا و حمله هوایی نیروهای امنیتی افغان در بلخ را از جمله حملاتی نام برده که غیرنظامیان بیشترین قربانی را داده‌اند.

گفتنی است که نگرانی یوناما از تشدید تلفات غیرنظامیان و تاکید برای توقف فوری جنگ و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در شرایطی اعلام شده که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پس از حملات خونین و مرگبار هفته گذشته در کابل و ننگرهار به نیروهای امنیتی افغان دستور داد که از حالت دفاعی به حالت تعرضی علیه طالبان و گروه‌های دیگر «تروریستی» تغییر کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید