دادگاه عالی آمریکا سودان را به پرداخت غرامت بابت انفجار سفارت‌های این کشور ملزم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی آمریکا دوشنبه 18 ماه مه 2020 با صدور حکمی سودان را به «توطئه چینی» در انفجار دو سفارت آمریکا در نایروبی و دارالسلام مسئول دانسته و به پرداخت غرامت‌های چندین میلیارد دلاری ملزم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز دادگاه عالی آمریکا دوشنبه به عدم امکان معافیت سودان از پرداخت این غرامت‌ها رای داد.

سودان که به موجب دعاوی قضایی در آمریکا متهم به توطئه‌چینی در حوادث انفجارهایی است که سازمان القاعده در سال 1998 انجام داده که طی آن دو سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا هدف قرار گرفته و 224 تن در طی این انفجارها کشته شده‌اند.

از سویی و در طرفداری از صدها تن از زخمی شدگان و نزدیکان کشته شدگان در این انفجارها 8 تن از قضات دادگاه عالی به اجماع به ابطال حکم دادگاهی پایین‌تر رای دادند که در سال 2017 صادر شده بود.

دادگاه قبلی بر خلاف نزدیک به 6 میلیارد دلار غرامت‌های دیگر، سودان را از پرادخت غرامت‌های مجازات کننده مقرر معاف می‌کرد.

در تعدیلی که در سال 2008 درباره قانون فدرال و با نام قانون مصونیت‌های حاکمیت خارجی تنظیم شد اجازه داده شده تا بررسی این پرونده به رای دادگاه عالی ارجاع شود.

دادگاه تجدیدنظر در اداره بریتیش کلمبیای آمریکا در سال 2017 مسئولیت سودان در رابطه با این انفجارها را تایید کرده اما رای داد که تعدیل بعد از وقوع انفجارها انجام شده و نمی‌توان با بازگشت به گذشته آن را به مورد اجرا گذاشت.

طبق حکم این دادگاه به اداره پایتخت دستور داده شده تا در رای مبنی بر این‌که افراد بیگانه‌ای که با استناد به قانون ایالت شکایت‌هایی را علیه سودان تقدیم کرده‌اند، نمی‌توانند غرامت مطالبه کنند، تجدید نظر شود.

از سال 2001 گروه‌هایی از مدعیان شکایت‌هایی قضایی را با استناد به قانون مصونیت‌های حاکمیت خارجی مربوط به سال 1976 در دادگاه فدرال در واشینگتن تقدیم کردند که این قانون تقدیم هر گونه شکایت‌هایی علیه کشورهای اجنبی را به استثنای آنهایی که آمریکا به عنوان کشورهای حامی تروریسم شناسایی کرده ممنوع می کند. آن طوری که سودان در سال 1993 بوده است.

همچنین یک قاضی فدرال سودان را مسئول دانسته و برای مدعیان 10.2میلیارد دلار و از جمله آن 4.3 میلیارد دلار غرامت تنبیهی تعیین کرد.

از زمان سرنگونی رژیم عمر حسن البشیر در سال 2019 که برای مدتی طولانی در این کشور فرمانروای می‌کرد، سودان اکنون با بحرانی اقتصادی مواجه است.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از قاضی‌ها خواست تا در کنار مدعیانی بایستند که شکایت‌هایی قضایی را علیه سودان تقدیم کرده‌اند.

در حملات 7 اوت 1998 تنها 12 آمریکایی کشته شدند و دعواهای قضایی شامل 567 شخص است که اغلب آنها شهروندان غیر آمریکایی بودند که خود یا نزدیکانشان نزد دولت ایالات متحده آمریکا کارمند بوده‌اند.

ثبت خسارت‌های ناشی از این انفجارها از طریق مجازی انجام شد زیرا که در تمامی شکایت‌ها سودان در هیچ دادگاهی حاضر نشده تا در برابر اتهامات حمایتش از سازمان القاعده از خود دفاع کند، سودان اما این گونه اتهامات را تکذیب می‌کند.

انفجار کامیون‌های بمب‌گذاری شده در خارج از ساختمان‌های سفارت‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا اولین حمله گسترده سازمان القاعده علیه آمریکا بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید