دیدبان حقوق بشر در باره شیوع بیماری کرونا در زندان‌های قطر هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی شیوع ویروس كرونا در زندان مركزی دوحه، دیدبان حقوق بشر روز دوشنبه 18 ماه مه از مقامات زندان‌های قطر خواست تا تدابیر فوری را برای فراهم کردن حفاظت بهتر از زندانیان و كارمندان زندان‌ها اتخاذ كنند.

این سازمان بین المللی حقوق بشری بر ضرورت اجرای قانون و مقررات قرنطینه که شامل كاهش تعداد زندانیان به منظور جدا کردن زندانیان و تطبیق فاصله گذاری اجتماعی و اطمینان از اینكه همه زندانیان در زندان قادر به دستیابی به اطلاعات و مراقبت های مناسب پزشکی هستند تأكید كرد.

این سازمان از مقامات قطری خواست تا تمام پروتکل‌های بین المللی و استاندارد را برای بهداشت شخصی زندانیان از جمله تمیز کردن مرتب جای آنها، تهیه آموزش‌های لازم برای مقابله با کرونا و فراهم کردن لوازم از قبیل ماسک ، مواد ضد عفونی کننده و دستکش برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری را اجرایی کنند.

مایکل پیج معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر، گفت: «مقامات قطر باید به سرعت از گسترش گسترده ویروس کرونا جلوگیری کنند، این امر زندانیان، کارمندان زندان و ساکنان دوحه را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد».

او گفت: «قطر می تواند با آزاد کردن زندانیان در معرض خطر، مانند سالمندان و بازداشت شدگان متهم به جرم‌های غیر جنایی تعداد زندان را کاهش دهد و از بقیه زندانیان مراقبت‌های پزشکی مناسب به عمل آورد».

سازمان دیدبان حقوق بشر طی روزهای اخیر با شش زندانی خارجی که در قطر زندانی بودند، مصاحبه کرد، این زندانیان از وضعیت وخیم زندان مرکزی قطر سخن گفته‌اند آنها از شیوع بیماری کرونا در بین زندانیان در سطح گسترده خبر دادند.

این زندانیان آزاد شده به دیدبان حقوق بشر، گفتند که نگهبانان زندان در هفته‌های اخیر به طور غیررسمی از شیوع احتمالی ویروس در سطح وسیه در زندان‌ها به آنها اطلاع داده‌اند ، اگرچه مقامات قطری این موضوع را به طور علنی تایید نکرده اند.

مقامات قطر پیشتر بخش‌هایی از زندان «العنبر» که بیماری کرونا در قسمت‌هایی از آن شیوع کرده بود، را بست اما برخی از زندانیان را به بندهای پر ازدحام و غیر بهداشتی دیگری در زندان منتقل کرد.

زندانیان گفتند كه مقامات زندان محدودیت‌های اضافی در زمینه دسترسی محدود زندانیان به مراقبت‌های اساسی پزشکی را اعمال کردند و این امر باعث می‌شود که زندانیان سالمند در برابر بیماری کرونا و پیامدهای جدی آن آسیب بیشتری ببینند.

قطر در تاریخ دوم ماه مه اعلام کرد، که تنها 5 نفر از زندان العنبر بخ ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر در باره تعداد مبتلایان که مقامات زندان‌های قطر آنها را اعلام کردند به دیده شک و تردید نگاه کرده است.

در همین حال یکی از زندانیانی که با دیدبان حقوق بشر مصاحبه کرده گفته است نگهبان زندان به او گفته است که تا تاریخ 2 مه 47 نفر در زندان به ویروس کرونامبتلا شده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید