ترامپ بار دیگر سازمان جهانی بهداشت را به قطع دائمی بودجه تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا روز سه شنبه 19 ماه مه در ادامه انتقاد‌های قبلی خود از سازمان جهانی بهداشت، بار دیگر این سازمان را به قطع دائمی بودجه تهدید كرد.

ترامپ در پیامی توییتری به تیدروس ادهانوم مدیر سازمان جهانی بهداشت، تهدید کرد که در صورت عدم تعهد به اصلاحات واقعی و پیشرفت‌های اساسی در کار و عملکرد خود در مدت 30 روز، عضویت ایالات متحده در این سازمان را مورد تجدید نظر قرار خواهد داد.

Advertisement

ترامپ همچنین تأکید کرد که اگر سازمان نتواند استقلال خود را از چین اثبات کند، تعلیق بخشی از بودجه‌ این سازمان که هم اکنون بطور موقت اعمال شده است، به صورت دائمی اعمال خواهد شد.

عروسکی در دست چین

بامداد روز سه شنبه ترامپ طی حمله شدیدی به این سازمان جهانی بهداشت آن را «عروسک چین» توصیف کرد. او تاکید کرد که به زودی تصمیم نهایی در مورد سرنوشت بودجه ایالات متحده برای این سازمان را خواهد گرفت. وی شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «من از سازمان جهانی بهداشت راضی نیستم ، آنها یک عروسک در دست چین هستند».

رئیس جمهوری آمریكا در پاسخ به سؤالی درباره سرنوشت بودجه مالی آمریكا برای این سازمان كه ترامپ در اواسط ماه آوریل اعلام كرده بود قصد دارد آن را متوقف کند، پاسخ قطعی نداد و گفت: «ما به زودی تصمیمی خواهیم گرفت».

ایالات متحده آمریکا بزرگ‌ترین تامین کننده بودجه سازمان جهانی بهداشت است این کشور سالانه 450 میلیون دلار به سازمان جهانی بهداشت کمک می‌کند.

ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر سازمان جهانی بهداشت را به وابستگی به چین و طرفداری از اقدامات پکن متهم کرده بود. او این سازمان را در اطلاع رسانی از خطر ویروس ناکام دانسته و به گفته او خیلی دیر در باره خطر ویروس هشدار داد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه 17 ماه مه از احتمال تامین بخشی از بودجه سازمان جهانی بهداشت خبر داد ولی گفت، هنوز تصمیم نهایی در این خصوص اتخاذ نشده است.

دولت آمریکا ماه گذشته به دنبال انتقاد از نقش سازمان جهانی بهداشت در جریان شیوع ویروس کرونا کمک مالی خود به این نهاد سازمان ملل را به حالت تعلیق درآورد.

دونالد ترامپ در توییتی نوشته است که بر اساس یک طرح‌ در حال بررسی، آمریکا یک‌دهم مبلغ پیشین خود و برابر با سهم چین در تامین بودجه سازمان جهانی بهداشت مشارکت خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرده است که هنوز تصمیم نهایی در این زمینه را اتخاذ نکرده است و تمامی کمک‌های ایالت متحده به سازمان جهانی بهداشت مسدود شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید