استقبال سعودی از توافق تقسیم قدرت در افغانستان میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه پادشاهی عربی سعودی دوشنبه 18 ماه مه 2020 از توافق تقسیم قدرت در جمهوری اسلامی افغانستان که میان اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور و عبدالله عبدالله امضا شده است، استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) وزارت خارجه پادشاهی سعودی ابراز امیدواری کرد این گام مهم به تقویت امنیت و ثبات و صلح در سرتاسر افغانستان و تحقق آرزوها و آرمان‌های ملت برادر افغان منجر شود.

وزارت خارجه سعودی همچنین بر ایستادگی پادشاهی عربی سعودی در کنار جمهوری اسلامی افغانستان و حمایت از دولت جدید این کشور در هر آنچه به تحقق آرمان‌های ملت افغانستان در رفاه و شکوفایی و توسعه شود، تاکید کرد.

شرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان و رقیب انتخاباتی او عبدالله عبدالله روز یکشنبه توافقنامه‌ای برای تقسیم قدرت امضاء کردند. عبدالله عبدالله رئیس شورایی به نام «شورای عالی مصالحه‌ ملی» خواهد شد و در تعیین وزرای کابینه نقش خواهد داشت.

حدود هشت ماه پس از انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان، دو رقیب بزرگ سیاسی این کشور در مورد چگونگی تقسیم قدرت به توافق رسیدند.

شورای عالی مصالحه قرار است نهادی متشکل از رهبران سیاسی، شخصیت‌های ملی، نماینده‌های از شورای ملی، نمایندگان اقشار مختلف سیاسی، اجتماعی، جامعه مدنی، زنان و جوانان باشد که دو بخش مجمع عمومی و کمیته رهبری دارد. کمیته رهبری شورا متشکل از رهبران سیاسی و شخصیت‌های ملی است.

شورای عالی مصالحه تشکیلات اجرایی خواهد داشت بود که شامل هیأت مذاکره کننده، وزارت دولت در امور صلح خواهد بود و در صورت نیاز پس از مشورت با رئیس‌جمهور تشکیلات دیگری به آن افزوده خواهد شد.

عبدالله عبدالله در دولت پیشین افغانستان که قرار بود دولت وحدت ملی باشد، رئیس اجرایی دولت و اشرف غنی رئیس‌جمهور بود. دولت وحدت ملی اما موفقیت چشمگیری در پیشرفت افغانستان نداشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید