رهبر ایران: برخی انقلابی‌ها از انقلاب کردن پشیمان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رهبر ایران با اشاره به برخی از انقلابی‌ها، آنها را جز کسانی که «مبانی ضعیف معرفتی» دارند، برشمرد و اعلام کرد که این افراد اکنون جزو «پشیمان‌ها» هستند و یکی از مسائل انقلاب در حال حاضر را همین «حضرات پشیمان شده» دانست.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبری ایران، در ارتباط تصویری رهبر این کشور در عصر روز یکشنبه 17 مه 2020، با جمعی از جوانان دانشجو و تشکل‌های دانشگاهی، علی خامنه‌ای در پاسخ به سئوالات و ابهامات دانشجویان در این جلسه از جمله در خصوص منصوبان و یا دستگاه‌های مرتبط با رهبری گفت: «پاسخ‌ها و توضیحات روشنی در این زمینه‌ها وجود دارد که طبعاً وقت جلسه، بیان همه آنها را اجازه نمی دهد اما مسئولان نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها و بخش‌های مرتبط با دانشجویان و دانشگاه‌ها در دفتر رهبری باید خود را متعهد به پاسخگویی و رفع ابهامات بدانند».

او برخی اشکالات و پیشنهادهای دانشجویان را ناشی از احاطه نداشتن به موضوع مورد بحث دانست و وعده داد که برخی پیشنهادها را «بررسی» خواهد کرد.

این نخستین بار نیست که دانشجویان به انتقادات مطرح شده با رهبر ایران، چنین پاسخی دریافت می‌کنند، در 23 مه 2019 نیز یک جلسه پرحاشیه در دیدار دانشجویان با علی خامنه‌ای برگزار شد.

در این جلسه، محمدحسین صبوری نماینده دانشجویان «عدالت‌خواه» از بیت رهبری و افرادی که خود را منتسب به آنجا می‌دانند تا از پاسخگویی در قبال عملکرد خود مصون بمانند، انتقاد کرد و خواستار تغییر این رویه شد.

خامنه‌ای در ادامه با اشاره به شیوع کرونا در ایران و جهان ادعا کرد: «نحوه مدیریت این بیماری در کشور در مقایسه با غرب، تلاش‌های علمی برای شناخت این ویروس و نهضت عظیم کمک مؤمنانه و همچنین پرتاب ماهواره، موجب احساس قدرت و عزت بیشتری در ملت ایران شده است».

او برخی جوانان مسلمان در دوران انقلاب ایران را متهم کرد که دارای مبانی معرفتی قوی نبودند و جذب گروههای التقاطی شدند و به زیر پرچم صدام رفتند و به روی هموطنان خود اسلحه گشودند.

رهبر ایران همچنین با اشاره به برخی دیگر از انقلابیون، آنها را نیز جز کسانی که «مبانی ضعیف معرفتی» دارند، قرار داد و گفت: «اکنون جزو پشیمان‌ها هستند که یکی از مسائل انقلاب اکنون همین حضرات پشیمان شده هستند».

او بدون نام بردن از حزب یا گروه خاصی، نسبت به فعالیت کسانی که وابسته به جریان «چپ مارکسیستی» هستند ابراز نگرانی کرد.

در میان جریان‌های چپ اسلامی در ایران گروههای «مجاهدین و فرقان» که با جمهوری اسلامی درگیری مستقیم داشتند و برای براندازی آن تلاش کردند، اگرچه توسط نظام ایران در اوائل انقلاب سرکوب شدند اما گروه مجاهدین خلق در خارج از کشور همچنان به عنوان اپوزیسیون به فعالیت خود علیه جمهوری اسلامی ادامه می‌دهد و به تازگی دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف در تهران، متهم به همکاری با این گروه شدند.
رهبر ایران بار دیگر بر ضرورت تشکیل «دولت جوان و حزب‌اللهی» تاکید کرد و افزود: «این حرف صرفاً این نیست که یک جوان سی و چند ساله رئیس دولت باشد بلکه معنای دولت جوان و حزب‌اللهی یک دولت پای کار، آماده و بانشاط است که علاج مشکلات است و می‌تواند کشور را از راه‌های دشوار عبور دهد».

او در ادامه مسئله «حجاب و حیاء اسلامی در دانشگاه‌ها» را از جمله دغدغه‌های خود دانست و تاکید کرد که مسئولان و زنان مسئله حجاب و فاصله‌گذاری بین زن و مرد را رعایت کنند.

گفتنی است، رهبر ایران در چنین دیدارهایی معمولا به دانشجویان توصیه می‌کند که از انتقادات صریح و مستقیم به نظام خودداری کنند.

برخی از دانشجویان منتقد که مستقیما دستگاههای تحت امر خامنه‌ای را در چنین دیدارهایی زیر سوال برده‌اند با برخوردهای امنیتی و بازداشت روبرور شده‌اند.

از جمله محمدجواد معتمدی‌نژاد که در ژوئن 2018، در دیدار با رهبر ایران، انتقاداتی را از وضع کشور و بحران‌های حاکم مطرح کرد، چند روز پس از این دیدار، در توئیتر اعلام کرد که بازداشت شد و به قید وثیقه 50 میلیون تومانی آزاد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید