ارتش لیبی: مزدوران سوری اعزامی از ترکیه بازجویی و به کشورشان تحویل داده می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با شدت یافتن درگیری‌ها میان ارتش ملی و نیروهای الوفاق برای کنترل طرابلس پایتخت لیبی، سرتیپ خالد المحجوب مدیر اداره عقیدتی سیاسی ارتش لیبی دوشنبه 18 ماه مه 2020 اعلام کرد که ارتش ملی لیبی از مزدوران سوری اعزامی از ترکیه بازجویی کرده و آنها را به کشورشان تحویل خواهد داد.

سرتیپ خالد المحجوب مدیر اداره عقیدتی سیاسی ارتش لیبی دوشنبه گفت ارتش تعدادی از مزدوران سوری اعزامی از ترکیه را طی درگیری با شبه‌نظامیان مسلح در غرب لیبی و در محورهای عملیاتی طرابلس دستگیر کرده است و در نظر دارد پس از بازجویی آنها را به کشورشان سوریه تحویل دهد.

المحجوب در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط افزود که تحویل دادن مزدوران به کشورشان تنها پس از پایان یافتن روند بازجویی در لیبی درباره تابعیت‌های اصلی‌شان، تاریخ ورودشان به لیبی، شبکه‌های قاچاقی که آنها را به لیبی آورده‌اند و مواضع و مراکز سربازگیری و آموزش‌شان انجام خواهد شد.

او همچنین تاکید کرد که اطلاعات به دست آمده از این افراد از سوی تمامی کشورهای منطقه و به ویژه مصر استفاده خواهد شد.

المحجوب همچنین توضیح داد که روند تحویل دادن عناصر تحت پیگرد هر کشوری توسط ارتش بنا به دلایل نظامی و امنیتی تنها پس از پایان یافتن موفقیت آمیز آن، در رسانه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

سرتیپ المحجوب مدیر عقیدتی سیاسی ارتش ملی لیبی همچنین ادعاهای مطرح شده مبنی بر این‌که تعدادی از مزدوران سوری اعزامی از ترکیه به کشورشان تحویل داده شده‌اند را تکذیب کرد و گفت که طبق دستورات فرماندهی کل ارتش با آنها رفتار خواهد شد.

از سویی یک منبع در فرودگاه مصراته لیبی به خبرنگار «العربیه» و «الحدث» گفته که هواپیمای خطوط هوایی آفریقا که از مبدأ ترکیه به پرواز در آمده حامل 112 پیکارجوی مزدور سوری بوده و در فرودگاه شهر مصراته فرود آمده است.

این در حالی است که آمار تلفات جانی در میان «مزدوران سوری» مواجب‌ بگیر از ترکیه که دوشادوش شبه‌نظامیان الوفاق، سرگرم نبرد با ارتش ملی لیبی هستند، در حال بالا رفتن است.

در همین راستا مرکز دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه، کشته شدن 11 پیکارجو شامل یک کودک زیر 18 سال در جریان نبردها در محورهای متعدد در لیبی را اعلام داشت که بدین ترتیب شمار کشته شدگان گروه‌های طرفدار ترکیه در عملیات نظامی در لیبی، به 298 نفر رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم