رقابت وزرای دولت احمدی‌نژاد با قالیباف بر سر ریاست مجلس آینده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به نوشته روزنامه ایرانی «شرق»، وزراء پیشین کابینه احمدی‌نژاد در حال رقابت با محمدباقر قالیباف بر سر منصب ریاست پارلمان ایران هستند.

در این رابطه شمس‌الدین حسینی، وزیر پیشین اقتصاد در کابینه احمدی‌نژاد، نامزدی خود برای منصب ریاست مجلس شورای اسلامی را با توافق با سایر مسئولان پیشین دولت، اعلام کرد.

برغم گفته حسینی که توافق مزبور بر اساس انتخاب یک شخصیت برای به عهده گرفتن مسئولیت این کرسی است، دیگر نامزدها نظیر علی نیکزاد، وزیر پیشین مسکن، حمید رضا حاجی بابایی، وزیر پیشین آموزش و پرورش و فریدون عباسی، رئیس پیشین سازمان انرژی هسته‌ای که همگی از محافل نزدیک به احمدی‌نژاد هستند، در کنار اعضای منتخب دوره آینده مجلس نیز نامزدی خود را برای این منصب، اعلام کردند که دوره یازدهم آن در پایان این هفته، آغاز خواهد شد.

شانس چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد که اکثرا از مسئولان پیشین حکومتی هستند، درمصاف با قالیباف در صورت موفقیت جریان وی در تصاحب 60 کرسی دور یازدهم مجلس، افزایش خواهد یافت.

به نوشته «شرق»، احمد خورشیدی، پدر داماد احمدی‌نژاد، نامه‌هایی را برای نمایندگان منتخب پارلمان جدید ارسال کرده و در آن‌ها مراتب پشتیبانی احمدی‌نژاد از ریاست نیکزاد بر این دوره از مجلس را اعلام کرده است.

از سوی دیگر هنوز هم منازعه‌های داخلی در اردوگاه تندروها بر سر منصب ریاست دوره جدید پارلمان به شدت شعله‌ور است تا جلوی پیروزی قالیباف در بدست آوردن این منصب را بگیرند.

بسیاری از رهبران این جریان از جمله مرتضی آقا تهرانی، رهبر جبهه پایداری، مصطفی میرس سلیم، وزیر اسبق ارشاد و همچنین علی رضا زاکانی نماینده تندروی پیشین مجلس، آمادگی خود را برای نامزدی این منصب اعلام کرده‌اند.

جریان اصلاح‌طلب نیز در تلاش است تا برای مسعود پزشکیان، نامزد خود و نائب رئیس کنونی مجلس، بازاریابی کنند. بدین ترتیب به نظر می‌رسد این نخستین‌بار است که چندین چهره سیاسی برای احراز منصب ریاست مجلس، در حال رقابت با یکدیگرند.

مطرح شدن نام قالیباف برای این منصب به پیش از انتخابات پارلمانی فوریه گذشته و در فضایی آکنده از اتهام زنی‌ها و شانتاژ‌های سیاسی اصلاح طلبان علیه و شورای نگهبان، باز می‌گردد که صلاحیت نامزدها را برای نمایندگی مجلس مورد ارزیابی قرار داده و صلاحیت 90 در صد از اصلاح طلبان را رد کرده است.

قالیباف پس از رقابت شدید با جبهه پایداری به رهبری شخصیت‌های طرفدار احمدی‌نژاد، در انتخابات اخیر به پیروزی دست یافت و در راس فهرست نامزدهای مجلس از تهران قرار گرفت.

اعضای جبهه پایداری در جریان کارزار انتخاباتی خود، موضوع فساد قالیباف و باند او در دوران ریاست وی بر شهرداری تهران در طول دوره‌ای بیش از 10 سال تا سال 2010 را قویا مطرح ساختند.

پیش بینی می‌شود اعضای چبهه پایداری، از این اتهامات علیه قالیباف در راستای ممانعت وی از دستیابی به کرسی ریاست مجلس، استفاده کنند اما از دید ناظران امور، قالیباف از پشتیبانی علی خامنه‌ای رهبر انقلاب برخوردار است که پسر عموی همسر خامنه‌ای بوده و اصلا اهل همان روستای خراسان است که زادگاه خامنه‌ای است.

با این حال رقبای قالیباف ممکن است، پرونده‌های فساد پیشین علیه او را به جریان بیاندازند؛ به شکلی که روزنامه «ابتکار»، پیشتر به نقل از احمد توکلی، تصمیم راسخ خود را برای مبارزه با فساد؛ بویژه در شهرداری تهران، اعلام کرد.

توکلی پیشتر به شکل ضمنی به پروندهای فساد کلان مالی از جمله پروندهایی اشاره دارد که قالیباف در آنها متهم به دادن پول‌های کلان به شکل غیر قانونی به موسسه خیریه همسرش شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید