ایران مدعی ساخت «سامانه تشخیص 5 ثانیه‌ای کرونا» شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشگاه‌ دانش‌های بنیادی و دانشگاه علوم پزشکی «شهید» بهشتی در ایران روز یکشنبه 17 مه 2020 مدعی ساخت سامانه هوش مصنوعی ai-corona برای تشخیص کووید 19 در کمتر از 5 ثانیه شد.

به گزارش عصر ایران این سامانه در مراسمی با حضور جمعی از دانشجویان، اساتید و پزشکان بیمارستان مسیح دانشوری، پژوهشگاه‌ دانش‌های بنیادی و دانشگاه علوم پزشکی «شهید» بهشتی، رونمایی شد.

طبق این گزارش ai-corona اولین سامانه‌ای است که از هوش مصنوعی به عنوان دستیار رادیولوژیست در تشخیص کووید 19 بهره گرفته و در نهایت با کمک رادیولوژیست‌های باتجربه پشتیبان بالاترین دقت ممکن را در پیش بینی ارائه می‌دهد.

به گفته عصر ایران «دقت این سامانه روی داده‌های آزمون داخلی برابر 98.9 درصد برای معیار AUC است که دارای بالاترین دقت میان کارهای معتبر پژوهشی انجام شده تا زمان ارائه این کار است. همچنین کار پژوهشی صورت گرفته اولین پروژه جهانی هست که همزمان دقت کیت‌های PCR رادیولوژیست و هوش مصنوعی را در یک مجموعه داده آزمون مقایسه کرده و در نهایت میزان تأثیر هوش مصنوعی به عنوان دستیار رادیولوژیست را بررسی می‌کند.»

در ادامه این گزارش عنوان شده که سامانه مذکور در صورت نصب بر روی سرورهای بیمارستان می‌تواند در کمتر از 5 ثانیه تشخیص اولیه ابتلا به کووید 5 را انجام دهد.

پیشتر سپاه پاسداران ایران در گزارش ویدیویی که از «شبکه خبر» ایران منتشر شد مدعی ساخت دستگاهی شد که #ویروس_کرونا را در فاصله صد متری، ظرف 5 ثانیه شناسایی می‌کند .

سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران در مراسم رونمایی از این دستگاه جدید گفت: «آنچه امروز ملاحظه می‌فرمایید پدیده‌ای نوظهور و منحصر‌به‌فرد است که بعد از شیوع کرونا در کشور توسط بخشی از بسیجیان دانشمند و با اخلاص توسعه پیدا کرد.»

او در ادامه افزود: «اساس کارکرد این دستگاه این گونه است که با استفاده از ایجاد میدان مغناطیسی یعنی استفاده از ویروس دوقطبی که داخل این دستگاه تعبیه می‌شود هر نقطه‌ای از محیط تا شعاع 100 متر که آلوده به ویروس باشد آنتن این دستگاه درست مقابل این نقطه قرار خواهد گرفت و در مدت حدود 5 ثانیه موفق به کشف محیط آلوده می‌شود.»

در مقابل سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که دستگاه ویروس‌یاب ساخت سپاه پاسداران از سوی سازمان غذا و دارو تائیدیه نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید