ارتش ملی لیبی یک پهپاد ترکیه را در طرابلس سرنگون کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش ملی لیبی شامگاه شنبه 16 ماه مه اعلام کرد، پدافند هوایی نیروهای این کشور یک پهپاد ترکیه‌ای به نام «آنکا-اس» (ققنوس-اس) را در حومه پایگاه «عقبه بن نافع» در نزدیکی پایگاه هوایی الوطیه، هدف قرار داده و آن را سرنگون کردند.

طبق منابع ارتش ملی لیبی اطلاعات نشان می‌دهد، پهپاد ترکیه‌ای در مجاورت پایگاه استراتژیک الوطیه واقع در 140 کیلومتری غرب پایتخت طرابلس و حدود 30 کیلومتری مرز تونس، سرنگون شده است.

پایگاه الوطیه مهمترین پایگاه هوایی در غرب لیبی به شمار می‌رود. این پایگاه مهم و استراتژیک تحت کنترل ارتش ملی لیبی است به همین دلیل نیروهای الوفاق تحت حمایت ترکیه برای تحقق برتری و دستیابی به پیروزی چشمگیر میدانی بارها تلاش کردند که این پایگاه نظامی را به کنترل خود درآورند تا با کنترل این پایگاه خطوط هوایی پشتیبانی و حمایت ارتش ملی لیبی در اطراف طرابلس به ویژه در شهر ترهونه قطع شود و کنترل حریم فضایی منطقه غربی را به دست بگیرند اما تاکنون همه تلاش‌های آنها با شکست روبرو شده است.

درخواست کمک آنکارا از ناتو

در همین حال وزیر امور خارجه ترکیه از «ناتو» خواسته است تا با مداخله در لیبی جلوی پیشرفت ارتش ملی لیبی به سمت طرابلس را متوقف کند.

مولود کاووش اوغلو روز جمعه در مصاحبه‌ای با کانال تلویزیونی محلی «A Haber» اظهار داشت: «باید به هر نحوی ژنرال حفتر را متوقف کرد؛ ناتو باید نقش مهمی در این زمینه بازی کند».

وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد، کشورش بر این باور است که تنها راه حل در لیبی راه حل سیاسی است لذا برای دستیابی به راه حل سیاسی باید آتش بس در آنجا برقرار شود.

این درحالی است که نیروهای الوفاق وابسته به ترکیه خود آتش‌بسی را که با رعایت سازمان ملل و چند کشور اروپایی برقرار شده بود را نقض کرده و به شهرهای تحت کنترل ارتش ملی لیبی هجوم بردند.

همزمان ترکیه به اعزام شبه نظامیان و مزدوران برای پشتیبانی از حکومت اسلامگرایان الوفاق به طرابلس ادامه می‌دهد.

به گزارش شبکه خبری المنیتور « Al-Monitor»، ترکیه نوجوانان سوری پناهنده در این کشور را برای جنگ در داخل لیبی اعزام می‌کند علاوه بر آن مزدورانی از ملیت‌های مختلف نیز برای پشتیبانی از شبه نظامیان اسلامگرای دولت الوفاق به لیبی اعزام کرده است.

طبق این گزارش آنکارا از اکتبر سال گذشته اعزام دسته‌جمعی و منظم مزدوران سوری به لیبی را آغاز کرد.

دیدبان حقوق بشر سوریه پیشتر در گزارشی نوشت ترکیه بیش از 8 هزار سوری را برای جنگ به داخل لیبی اعزام کرده است.

علاوه بر این هزاران نفر هم اکنون در ترکیه آموزش نظامی می‌بینند و منتظر ملحق شدن به شبه نظامیان اسلامگرای لیبی تا در جبهه‌های مختلف در داخل لیبی علیه ارتش ملی این کشور به رهبری خلیفه حفتر، شرکت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید