بازی مسئولان با نرخ دلار؛ بازداشت مدیر بلندپایه بانک مرکزی لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در برهه‌ای که لبنان شاهد نا‌به هنجارترین فروپاشی اقتصادی تاریخ خود است، سقوط بهای لیره لبنان در برابر دلار آمریکا و نرخ برابری 4 هزار لیره در ازای یک دلار، واقعیت بسیار تلخی برای مردم این کشور است؛ آن‌هم در حالی که نرخ رسمی برابری همچنان بر 1500 لیره برای هر دلار، ثابت مانده است.

اقتصاد لبنان، وضعیت خفگی را تجربه می‌کند و نرخ رشد، روز به روز کاهش یافته و فرصت‌های شغلی تقریبا نابود شده و بیکاری و فقر به شکل جنون‌آمیزی در کنار افزایش بی‌رویه بهای کالاهای وارداتی، افزایش یافته و قدرت خرید مردم، روندی کاهنده دارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ملی لبنان، در چارچوب پژوهشی پیرامون دستکاری نرخ برابری لیره در برابر دلار، دادستانی مالی لبنان پنجشنبه 14 مه، دستور بازداشت یک مقام بلندپایه بانک مرکزی لبنان را صادر کرد.

بر اساس این گزارش، قاضی علی ابراهیم، دادستان مالی لبنان، دستور بازداشت مازن حمدان، مدیر عملیات نقدی بانک مرکزی را در رابطه با پرونده دستکاری و بازی با نرخ برابری لیره در مقابل دلار، صادر کرد.

در همین رابطه به گفته یک منبع امنیتی، ماموران امنیتی روز پنجشنبه، حمدان را دستگیر و برای آوردن اسناد معینی به دفترش بردند. این منبع اگاه افزود «مازن حمدان در بازداشت بوده و درحال بازجوئی شدن است. او در شعبه قضایی در حومه جنوبی بیروت، در بازداشت بوده و امروز برای تحویل اسناد لازم به همراه عناصر گشتی امنیتی به دفتر خود در بانک مرکزی برده شد.

کمپین امنیتی و بازار موازی

شایان ذکر است که ماموران امنیتی، چندی پیش رئیس سندیکای صرافی‌ها را دو هفته پس از یورش امنیتی علیه فعالان بازار موازی، در پی فروپاشی ناگهانی بهای لیره در برابر دلار آمریکا، بازداشت کرده بودند.

لبنان پس از دهه‌ها از تابستان گذشته، شاهد سر برآوردن بازار موازی بود. بانک مرکزی در برابر فروپاشی نرخ برابر لیره در پایان ماه گذشته، از صرافی‌ها خواست، بهای هر دلار از 3200 لیره بیشتر نشود اما از آن زمان به این طرف، لیره بهای خود در برابر دلار را به شکلی بی سابقه در بازار سیاه از دست داده است.

بانک‌های لبنان از سپتامبر گذشته؛ تدابیر سخت‌گیرانه‌ای را بر تراکنش‌های نقدی و برداشت پول از حساب‌ها اعمال می‌کنند. بروز بحران کرونا نیز پس از اقدام بانک‌ها در ندادن دلار به مشتریان خود، بر شدت وخامت اوضاع افزوده است.

ریاض سلامه
ریاض سلامه

عامل اصلی ثبات لیره

این در حالی است که ریاض سلامه، مدیر بانک مرکزی لبنان، طی چندین دهه در مرحله پسا جنگ داخلی لبنان، به عنوان «عامل اصلی ثبات ارزش لیره» در نظر گرفته می‌شود اما جناح‌های سیاسی نیز وجود دارند که او را «عامل سیاست استقراض کابینه‌های پیاپی لبنان» به حساب می‌آورند.

حسان دیاب نخست‌وزیر لبنان، روز پنج‌شنبه 14 مه، خواستار پیگیری تحقیقات پیرامون توطئه علیه بهای واحد پول کشور شد که باعث بالارفتن جنون‌آسای نرخ برابری شده است. او تاکید کرد «مردم دارند حق دارند که بدانند، علت بالا رفتن نرخ برابری دلار چیست و چه کسانی با پول ملی کشور بازی کرده‌اند».

نخست‌وزیر لبنان خواستار به نتیجه‌رساندن تحقیقات و روشن‌شدن تمامی امور و اسامی عوامل دست‌اندرکار این ماجرا گردید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید