تصویری؛ جزئیاتی در باره نوزدان افغان که در حمله کابل در بستر مرگ به دنیا آمدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

صدای گریه و شیون نوزادان که مادران‌شان را از دست داده‌اند، فضای شفاخانه صد بستر دشت برچی شهر کابل افغانستان را پر کرده است.

نوزادانی که بی‌قرار مادران‌شان اند و شاید تنها برای چند لحظه‌یی مادر داشته‌اند. معمولاً زمانی‌ که نوزادی تازه به دنیا می‌آید او را به آغوش مادرش می‌سپارند تا رابطۀ عاطفی میان مادر و نوزاد برقرار شود، اما در این شفاخانه شماری از مادران یک‌جا با نوزادان شان کشته شدند و شماری از نوزادان هم بدون مادر ماندند.

به گزارش رادیو «سلام وطندار»، ثریا خانم افغان که دو سال از ازدواج‌اش گذشته و آخرین روزهای حمل‌اش را سپری می‌کند و هم‌چنان بی‌صبرانه منتظر تولد نخستین فرزندش.

روز موعود فرا می‌رسد و دخترش در شفاخانۀ صد بستر دشت برچی به دنیا می‌آید، به همۀ اعضای خانواده خبر رسیده که ثریا صاحب فرزند دختر شده‌است. ناگهان صدای تیراندازی فضای شفاخانه را پر می‌کند. وحشت بر همه جا سایه می‌افگند.

نالۀ نوزادان تازه به دنیا آمده، فریاد مادران تازه فارغ شده از ولادت و صدای گلوله که با هم یک‌جا شده است. ثریا با ترس درخواست کمک می‌کند، اما ظاهراً همه در یک حالت قرار دارند و فریادرسی وجود ندارد. با خواهرش سمیه تماس می‌گیرد و از او می‌خواهد تا هرچه زودتر خودش را به شفاخانه برساند. خواهرش سمیه که حالا با چشمان اشک‌بار از آخرین صحبت‌اش با ثریا حرف می‌زند می‌گوید، در حال صحبت بوده‌اند که صدای تیراندازی از آن‌سوی خط تماس به گوش‌اش رسید و به دنبال آن فریاد ثریا.

سمیه اضافه کرد، پس از این واقعه تلفن ثریا خاموش شد و با تماس‌های پی‌هم موفق نشدند از وضعیت وی خبری داشته باشند. پس از گذشت چندین ساعت و با مراجعه به شفاخانه‌های متعدد از تلفن ثریا به آن‌ها زنگ زده می‌شود، تماسی که مرگ ثریا را در خودش دارد.
سمیه هر چند نمی‌تواند درست صحبت کند، اما با گریه ادامه می‌دهد، جنازۀ ثریا قابل شناسایی نبود و فقط توانسته‌اند از طریق حلقۀ ازدواج‌اش او را شناسایی کنند. دختر ثریا که لحظات کمی با مادرش بوده‌است اکنون آرامشی ندارد و فقط گریه می‌کند.

نوزادان و مادران که از این حمله جان سالم به در برده اند اکنون به شفاخانۀ اطفال آتاترک منتقل شده‌اند. جنت‌گل عسکرزاده، سرطبیب شفاخانۀ اطفال آتاترک در کابل می‌گوید، 20 نوزاد به این شفاخانه آورده شده که از این میان تنها مادر پنج تن آنان زنده اند و متباقی همه کشته شده‌اند.
هم‌چنان پرستاران شفاخانۀ اتاترک نیز گفتند که از میان 20 نوزاد منتقل شده به این شفاخانه، تنها پنج تن از مادران این کودکان زنده مانده‌اند و از اقارب 12 نوزاد دیگر خبری نیست.

حبیبه یکی دیگر از پرستاران گفت، در مدت 15 سال کار پرستاری این نخسین‌بار است که با چنین واقعۀ مواجه شده‌است.

در همین حال، عزیزه کرمانی بانوی که برای دادن شیر به نوزادان بدون مادر به شفاخانۀ اتاترک آمده است، با چشمان اشک‌بار می‌گوید: «برای انتقال حس مادرانه این نوزادان را به آغوش می‌گیرم تا آنان در نخستین روز زنده‌گی‌شان حس بی‌مادری نکنند».

بانو کرمانی اضافه کرد، جنایتی که در برابر نوزادان تازه متولد شده به وقوع پیوست در هیچ دین و آیینی نیامده است و هیچ کیشی به آن مهر تأیید نزده است.

در حمله کابل 24 نفر کشته شدند

وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان تایید کرده که در این حمله 24 نفر کشته شدند و 16 نفر دیگر زخم برداشتند که نوزادان، کودکان و زنان نیزشامل‌اند. در این حمله خانم‌های کشته شدند که در حال ولادت یا هم در انتظار ولادت بودند.

گفتنی است که سه مهاجم مسلح بامداد روز سه‌شنبه 12 مه 2020 بر شفاخانه صد بستر دشت برچی کابل افغانستان حمله کردند پس از چهار ونیم ساعت درگیری با نیروهای امنیتی افغان کشته شدند.

شفاخانه صد بستر دشت برچی یک شفاخانه دولتی است که شماری از پزشکان بدون مرز نیز در این شفاخانه کار می‌کنند.

این حمله با واکنش‌های سخت داخلی و خارجی روبه‌رو شده‌است. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به نیروهای امنیتی دستور داد که از «حالت دفاعی فعال» به «حالت تعرضی» در برابر طالبان و دیگر گروه‌های «تروریستی» قرار گیرند.

گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. طالبان با نشر اعلامیه‌ای نوشت که حمله به شفاخانه صد بستر دشت برچی کابل کاری این گروه نیست.

اما وحید عمر مشاور رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «جنایتی که در 24 ساعت گذشته در دشت برچی کابل، علیشنگ لغمان و ښیوه ننگرهار شد، نابخشودنی و فراموش ناشدنی است. به کسانی که طالب را غیر از یک گروه وحشی و آدم‌کش قراردادی می‌شناسند و تلاش دارند به آن‌ها پالان نو بپوشانند، متاسف استم. طالب و داعش سگ زرد و شغال استند؛ با هم برادر و برابر».

هم چنان دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در اعلامیه‌ای نوشت: «تعهد و حسن نیت دولت جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر آوردن صلح واضح بوده اما طالبان افغان‌کشی، خون‌ریزی و قساوت را با حملات‌شان در اماکن عامه و مراسم دینی و سنتی که اطفال، زنان، ریش سفیدان، مریضان و داکتران می‌باشند خلاف تمام موازین دینی، انسانی و حقوق بشری ادامه دادن که این حمله‌ جنایت‌کارانه تروریستی را شدیداً تقبیح می‌نمایم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید