پژوهش علمی جدید: ویروس کرونا از راه صحبت با صدای بلند یا فریاد هم منتقل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک پژوهش علمی جدید در آمریکا نشان داد که ویروس کرونا در اثر فریاد یا صحبت با صدای بلند نیز منتقل می‌شود. این تحقیق نشان داد افراد مبتلا با فریاد مقداری از این ویروس‌ها را در هوا رها می‌کنند و این ویروس به مدت حدود 15 دقیقه در هوا معلق می‌ماند و بدین طریق ده‌ها انسان دیگر را به این ویروس مبتلا می‎‌کنند.

اگر چه کارشناسان و پزشکان بارها تاکید کرده‌اند که ویروس كرونا که تاکنون بیش از 4 میلیون نفر در سراسر جهان را به بیماری مبتلا كرده، تنها از طریق ذرات بزاق معلق در هوا منتقل می‌شود، اما پژوهش جدید با استفاده از روش‌های نوین و از زاویه‌های دقیق‌تری به شناخت بیشتر این بیماری همه‌گیر پرداخته و به نتایج تازه‌ای دسترسی پیدا کرده است.

پژوهش جدیدی که روز چهارشنبه منتشر شد، نشان داد، صحبت کردن با صدای بلند یا فریاد زدن ذرات کوچکی را از دهان خارج می‌کند که می توانند بیش از 10 دقیقه در یک فضای بسته در هوا معلق بمانند و نقش احتمالی این ذرات را در انتشار ویروس کرونا برجسته کنند.

صحبت کردن یا فریاد زدن با صدای بلند

محققان انستیتوی ملی دستگاه گوارش، دیابت و بیماری کلیوی در ایالات متحده آزمایشی را انجام دادند که در آن فردی با صدای بلند جمله‌: «مراقب حفظ سلامتی خود باش» را برای مدت 25 ثانیه در یک مکان بسته تکرار کرد.

براساس این مطالعه که در مجله «کنفرانس‌های آکادمی ملی علوم در ایالات متحده آمریکا» منتشر شد، دانشمندان با استفاده از پرتوهای لیزری ذرات کوچک ریخته شده روی مکان بسته را مشاهده و شمارش کردند این ذرات به مدت 12 دقیقه در هوا معلق بود.

با توجه به جا گرفتن ویروس در بزاق، دانشمندان تخمین زده‌اند كه هر دقیقه صحبت با صدای بلند می‌تواند بیش از هزار ذره حاوی ویروس تولید كند که این ویروس قادر است به مدت هشت دقیقه یا بیشتر در داخل خانه در هوا معلق بماند.

این تحقیق نشان داد که صحبت کردن افراد مبتلا با دیگران می‌تواند ویروس کرونا را به دیگران منتقل کند و این یکی از دلایل شیوع گسترده این ویروس در کانون‌های پر ازدحام به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید