واشینگتن: تهران همچنان به عوامل خود در منطقه کمک‌ تسلیحاتی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 14 ماه مه تاکید کرد، چنانچه شورای امنیت سازمان متحد اقدام به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نکند، واشینگتن تحریم‌های جدیدی را علیه تهران اعمال خواهد کرد.

آمریکا به طور علنی تهدید كرد، اگر شورای امنیت سازمان ملل تحریم تسلیحاتی علیه تهران را تمدید نكند، واشینگتن همه تحریم‌های سازمان ملل که قبل از توافق هسته‌ای سال 2015 علیه ایران اعمال شده بود را مجددا فعال خواهد كرد.

طبق توافق هسته‌ای سال 2015 میان ایران و کشورهای غربی، ماه اکتبر آینده تحریم تسلیحاتی ایران منقضی می‌شود.

هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل شامگاه چهارشنبه طی بیانیه‌ای با اشاره به نقض مکرر قطعنامه 2231 از سوی ایران اعلام کرد، تهران هنوز هم به عوامل وابسته‌اش در یمن، سوریه، لبنان و عراق اسلحه ارسال می‌کند.

هیئت آمریکایی گفت یک هفته پیش حوثی‌ها در حمله موشکی به پادشاهی سعودی از فناوری تسلیحاتی ایران استفاده کردند.

این هیئت با تاکید بر تروریستی بودن سپاه پاسداران ایران گفت، این نهاد تروریستی مسئول کشته شدن هزاران نفر در منطقه است.

هیئت آمریکایی با اشاره به برنامه فضایی ایران، تصریح كرد، نظارت سپاه پاسداران بر این برنامه، دروغ «مسالمت آمیز» بودن این برنامه را ثابت می‌کند.

تحریم‌های جدید علیه تهران

یکی از اعضای هیئت آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به روزنامه «وال ستریت ژرنال» گفت، است که برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، استراتژی تحریم‌های جدید واشینگتن علیه ایران را دو هفته پیش ارائه داده است.

برایان هوک گفته است که ایالات متحده آمریکا دولت‌های اروپایی از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان را از برنامه تحریم‌های جدید خود علیه ایران آگاه کرده است.

او تاکید کرد که واشنگتن تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به هر نحوی تضمین خواهد کرد.

هوک افزود، ایالات متحده پیش نویس قطعنامه‌ای در این خصوص برای ارائه به شورای امنیت آماده کرده و به تلاش‌های دیپلماسی برای جلب حمایت دیگران از این قطعنامه ادامه می‌دهد.

او گفت: «اگر قطعنامه مورد نظر واشینگتن با وتوی یکی از اعضای دائم شورای امنیت مواجه شود، ایالات متحده آمریکا حق دارد تحریم تسلیحاتی ایران را با ابزارهای دیگر تمدید کند.

هوک با اشاره به متن توافق هسته‌ای گفت در صورت عدم پایبندی ایران، آمریکا توانایی بازگرداندن و فعال کردن مجدد همه تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران از جمله تحریم تسلیحاتی را دارد.

تمدید مجدد تحریم تسلیحاتی ایران مستلزم تأیید نه عضو شورای امنیت است علاوه بر اینکه نباید هیچ یک از اعضای دائم، روسیه، چین، ایالات متحده ، بریتانیا و فرانسه از حق وتو برای رد قطعنامه استفاده کند.

گفتنی است که روسیه پیشاپیش مخالفت خود را با تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید