قاچاق و بروز اختلاف بر سر سهمیه میان گروه‌های تحت‌الحمایه آنکارا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروهای شبه نظامی وابسته به ترکیه، عملیات خود برای انتقال محموله‌های قاچاق به مناطق زیر کنترل نیروهای رژیم و «نیروهای سوریه دموکراتیک» را از طریق گذرگاه های ایجاد شده در مناطق نفوذ خود در حومه شهر حلب، پی‌گرفتند.

مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که ده‌ها کامیون قاچاق، چهارشنبه شب 13 مه، از روستای سکریه در حومه شهر الباب واقع در شمال شرقی حلب، زیر کنترل لشكر حمزه، راهي مناطق زير كنترل رژیم شدند و چندین محموله قاچاق غذا و دام نیزاز گذرگاه الدادات، قاچاق شده و روند قاچاق انسان و عناصر تحت تعقیب نیز از دو منطقه نبل و الزهراء به مناطق زیر نفوذ گروه های وابسته به ترکیه نیز مشاهده گردید.

لشکرحمزه کنترل گذرگاه‌های قاچاق را در شهر الباب در دست دارد، در حالی که گروه الاحرار الشرقیه، گذرگاه های جرابلس را کنترل کرده و لشکر سلطان مراد و تیپ شمالی در این اقدامات دخیل هستند ومحموله‌های قاچاق را در ازای مبلغ کلانی بالغ بر بیش از 1000 دلار برای هر کامیون قاچاق، عبور می‌دهند که باعث نارضایتی دیگر گروه‌های شبه نظامی وابسته به آنکارا می‌شود.

اختلاف بر سر سهمیه

بروز اختلافات بر سر سهمیه قاچاق و پول های دریافتی، معمولا به در گیری های مسلحانه میان این گروه های شبه نظامی مورد حمایت آنکارا می‌انجامد.

در همین رابطه در 1 ماه مه درگیری با سلاح‌های خودکار بین اعضای تیپ حمزه از یک سو و احرار الشام از سوی دیگر، در نزدیکی گذرگاه های قاچاق شرق شهر الباب، روی داد که پس از اختلافات میان آنها بر سر قاچاق خودروهای باری به مناطقی بود که تحت کنترل رژیم قرار دارند. این در گیری با پرواز یجنگنده « اف 16 » ترکیه به حریم هوایی منطقه، همزمان گردید.

فوریه گذشته، عناصر احرار الشام، گروه شبه نظامی وفادار به ترکیه، عناصری از گروه موسوم به« جیش الاحفاد» را هدف یورش خود قرار داد که وابسته به ترکیه است.این درگیری ناشی اختلاف فیمابین آنها بر سر قاچاق گوسفند به مناطق نیروهای کرد در شمال حلب، رخ داد که در طی آن دست کم دو عنصر کشته و شماری دیگر از طرفین، زخمی شدند.

افزون بر این، به گفته مسئولان، برخی از گروه های به اصطلاح «خود گردان » وابسته به کردها در شمال سوریه، اقدام به قاچاق و فروش آثار باستانی از مناطق نفوذ خود به سمت ترکیه می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size