هراس از تكرار اعتراضات مردمى پشت نظام ايران را مى‌لرزاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌رسد که مسئولان نظام ایران خود را برای دور تازه‌ای از سرکوب خشونت‌بار تحرکات مردمی آماده می‌کنند تا با بروز اعتراض‌های مردمی شبیه به تظاهرات فراگیر نوامبر گذشته در اعتراض به افزایش بهای بنزین که اکثر استان‌های ایران را در بر گرفت، غافلگیر نشوند.

حسن کرمی فرمانده یگان‌های ویژه نیروهای ضد شورش ایران، با اشاره به اعتراضات احتمالی، تأکید کرد که نیروهای وی، «پشتیبانی فوق‌العاده» و تجهیزات لازم را از دولت دریافت کرده اند تا به تعبیر وی، آنها را بیش از هر زمان دیگری برای سرکوب «تهدیدهای دشمن» مجهز ‌سازد.

کرمی شامگاه چهارشنبه 13 مه، در مصاحبه با خبرگزاری (ایرنا) اظهار داشت که نیروهای تحت امر او، بیشترین پشتیبانی را برای عملیات خود در سال جاری، دریافت کرده‌اند.

کرمی که از سال 2012، فرماندهی یگان‌های ویژه ضد شورش را برعهده دارد، تأکید کرد: «ما امسال بالاترین سطح آمادگی را در ابعاد آموزش، تجهیزات و آشنایی با تهدیدهای دشمن در زمینه‌های مختلف داریم.»

توطئه‌های دشمنان

مقامات رژیم ایران غالباً از اعتراضات مردمی با وصف توطئه‌های «دشمن» یاد می‌کنند که در گفتمان رسمی آنها غالبا، کنایه از آمریکا و هم پیمانان آن است.

کرمی در همین راستا تاکید کرده که این احراز آمادگی باید به حدی باشد که دشمن را از هرگونه تهدید و تنش‌آفرینی در کشور دور سازد.

کرمی همچنین از عملکرد نیروی زیر فرمان خود در جریان اعتراض‌های مردمی شعله ور شده در بیشتر استان‌های ایران در سال 2017 و 2018 و دیگر ماموریت‌های محوله به این نیرو، دفاع کرد.

مراحل گوناگون سرکوب اعتراض‌ها

گفتنی است که یگان ضد شورش در سال 1992 تأسیس شد، برای نخستین بار در سرکوب تظاهرات در مشهد وارد عمل شد و سپس در هفت مورد مهم دیگر نیز در سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز، به کار گرفته شد از جمله، اعتراض سندیکاها در سال 1995 و اعتراض‌های دانشجویی در سال 1999 و 2003.

شمار پرسنل این یگان در تمامی 31 استان ایران، ده‌ها هزار نفر تخمین زده می‌شود که چهار تیپ آن تنها در تهران مستقر شده است.

یگان ضدشورش همچنین در سرکوب اعتراضات ناشی از نتایج انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری سال 2009 و اعتراض به بهای بنزین در دسامبر 2017 و ژانویه 2018 وارد عمل شده بود.

علاوه بر این، نقش ویژه این یگان در سرکوب اعتراضات نوامبر 2019 را نباید از قلم انداخت که به دستور مستقیم خامنه‌ای رهبر انقلاب وارد عمل شد و به سرکوب تظاهراتی برخاست که تمامی استان‌های ایران را در اعتراض به تصمیم دولت برای بالا بردن 300 درصدی حامل‌های انرژی، فرا گرفته بود.

سرکوب این تظاهرات، گسترده‌ترین عملیات یگان‌های ویژه ضدشورش و سایر نیروهای امنیتی تاکنون تلقی می‌شود تا به حدی که به گفته یکی از افراد نزدیک به حلقه قدرت رژیم به رویترز درهمان زمان، خامنه‌ای خواهان سرکوب این اعتراض‌ها به هر قیمت ممکن شده بود.

دولت ایران تا این لحظه، لام تا کام از شمار قربانیان و یا دستگیرشدگان اعتراض‌های نوامبر گذشته سخنی نگفته اما برآوردها حاکی از آن است که شمار جان باختگان این اعتراض‌ها در کمتر از یک هفته دست کم به 1500 نفر بالغ گردید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید