روسیه و چین در نشست شورای امنیت پیرامون سوریه شركت نکردند

بررسی شد موضوعات مهم
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روسیه و چین روز سه شنبه 12 مه کنفرانس ویدئویی پشت درهای بسته در شورای امنیت درباره سلاح های شیمیایی سوریه را تحریم کردند.

پیشتر مسکو چنین کنفرانسی را «غیرقابل قبول» خوانده بود.

یک دیپلمات با عدم ذکر نام خود، گفت، مونیتورهای روسیه و چین روی صفحه ویدئو کنفرانس در طول نشست مجازی خالی بود. واسیلی نبینزا سفیر روسیه در سازمان ملل در یک کنفرانس خبری از طریق اینترنت گفت: «مسکو یک خواسته دارد و آن این است که تعامل در یک چارچوب باز صورت گیرد».

او افزود: «متاسفانه شرکای غربی ما و متحدان آنها با وجود شعار دهی درحمایت از برخورد باز و شفافیت در شورای امنیت، اصرار ورزیدند که این جلسه را پشت درهای بسته برگزار کنند. چنین رویکردی برای ما قابل قبول نیست زیرا صلاحیت کشورهای عضو در کنوانسیون سلاح های شیمیایی را تضعیف می‌کند».

در جریان نشست ماهانه اعضای شورای امنیت قرار بود، دو گزارش از ایزومی ناکامیتسو نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح و فرناندو آریاس، مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، خوانده شود.

همچنین قرار بود گزارشی از سوی سانتیاگو اوناتی لابورد، هماهنگ كننده تیم تحقیق و شناسایی وابسته به سازمان ممنوعیت سلاح شیمیایی، در این نشست مطرح گردد.

سه حمله شیمیایی رژیم اسد به مناطقی در سوریه

کمیسیون تحقیق، گزارشی را در ابتدای ماه آوریل منتشر کرد که در آن دمشق مستقیما به اجرای سه حمله با سلاح شیمیایی در سال 2017 متهم شده است.

به زعم مسکو، هم پیمان دمشق، سوریه برنامه تسلیحات شیمیایی خود را به حالت تعلیق درآورده و انبار این سلاح ها و قابلیت های تولید آنها را منهدم کرده است.

این در حالی است که دمشق، مسئولیت حملات در سال 2017 را رد کرده است.

هیات نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام كرد كه جلسه روز سه شنبه 12 ماه مه « قرار بود پشت در های بسته برگزار شود تا اعضای شورای امنیت و سوریه بتوانند، نقطه نظرات خود را به شکل دوستانه مطرح ساخته و پرسش‌های خود را عنوان کنند».

در این بیانیه آمده است: «امتناع از حضور در این نشست و برخورد با سازمان منع سلاح های شیمیایی به خاطر محتوای نتایج به دست آمده، موضوعی ناامید کننده بوده و نشانه‌ای از این است که برای برخی اعضای شورا، تضعیف کار این سازمان از طریق حمله به افراد و نهادهای موظف به حمایت از آن، در اولویت قرار دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید