تصويرى؛ نوزادی با یک روز سن یکی از زخمیان حمله تروريستى کابل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بیشتر کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی عکس یکی از زخمیان حادثه خونین کابل را دست‌به‌دست می‌کنند و نوشته‌اند که «نام این نوزاد نازیه است و فقط یک روز سن دارد».

آنها نوشتند، این نوزاد در حمله مهاجمان به شفاخانه صد بستر در ساحه دشت برچی شهر کابل مادرش را از دست داد و خودش از ناحیه پاه زخمی شد. کاربران افغان با نشر این عکس درد و انزجارش را به این حادثه بیان کرده‌اند.

شریف حسنیار یکی از کاربران افغان نوشت: «جنازه انسانیت در این کشور خوانده شده است. نوزادی که باید آغوش مادر را احساس می‌کرد و به چهره مادرش نگاه می‌کرد درد احساس می‌کند. غافل از اینکه برای همیش محبت مادر را احساس نخواهد کرد».

هم‌چنان برخی کاربران افغان عکس‌های را در شبکه‌های اجتماعی نشر کردند که نشان می‌دهد شماری از نوازان تازه تولد شدند و برخی شان نیز در این حمله کشته و زخمی شده‌اند. هم‌چنان تعدادی از مادران در این حمله جان‌باختند که نوزاد شان در آغوش‌اش هستند.

فیروزه یونس عمر یکی از بانوان افغان به یکی از شفاخانه های کابل رفت به نوزادان که در این حادثه مادران شان را از دست داده بودند، شیر داد که این کار وی مورد تحسین شهروندان افغان روبه‌رو شد.

فیروزه یونس عمر در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «مادران عزیزی که طفل شیرخوار دارید و شیر دارید لطفا به بخش نوزادان شفاخانه اتاترک مراجعه کنید و اطفال بی‌مادر را شیر دهید. به جنایتکاران بگویید اگر تو مادر هزاره را می‌کشی، مادر تاجیک، پشتون، ازبک... برای طفلش شیر خواهد داد».

در همین حال، برخی منابع خبری گزارش دادند که در حمله به شفاخانه صد بستر در دشت برچی کابل خانم‌های کشته شدند که در حال ولادت یا هم در انتظار ولادت بودند.

از سوی دیگر، وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان تایید کرده است که در این حمله 24 نفر کشته شدند و 16 نفر دیگر زخم برداشتند که نوزادان، کودکان و زنان نیزشامل‌اند.

گفتنی است که سه مهاجم مسلح بامداد روز سه‌شنبه 12 مه بر شفاخانه صد بستر دشت برچی کابل افغانستان حمله کردند پس از چهار ونیم ساعت درگیری با نیروهای امنیتی افغان کشته شدند.

شفاخانه صد بستر دشت برچی یک شفاخانه دولتی است که شماری از پزشکان بدون مرز نیز در این شفاخانه کار می‌کنند.

این حمله با واکنش‌های سخت داخلی و خارجی روبه‌رو شده‌است. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به نیروهای امنیتی دستور داد که از «حالت دفاعی فعال» به «حالت تعرضی» در برابر طالبان و دیگر گروه‌های «تروریستی» قرار گیرند.

گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و طالبان با نشر اعلامیه‌ای نوشت که حمله به شفاخانه صد بستر دشت برچی کابل کاری این گروه نیست.

اما وحید عمر مشاور رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «جنایتی که در 24 ساعت گذشته در دشت برچی کابل، علیشنگ لغمان و ښیوه ننگرهار شد، نابخشودنی و فراموش ناشدنی است. به کسانی که طالب را غیر از یک گروه وحشی و آدم‌کش قراردادی می‌شناسند و تلاش دارند به آن‌ها پالان نو بپوشانند، متاسف استم. طالب و داعش سگ زرد و شغال استند؛ با هم برادر و برابر».

هم چنان دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در اعلامیه‌ای نوشت: «تعهد و حسن نیت دولت جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر آوردن صلح واضح بوده اما طالبان افغان‌کشی، خون‌ریزی و قساوت را با حملات‌شان در اماکن عامه و مراسم دینی و سنتی که اطفال، زنان، ریش سفیدان، مریضان و داکتران می‌باشند خلاف تمام موازین دینی، انسانی و حقوق بشری ادامه دادن که این حمله‌ جنایت‌کارانه تروریستی را شدیداً تقبیح می‌نمایم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید