پمپئو: ایران علیرغم انتشار کرونا در جهان هراس‌افکنی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا روز چهارشنبه 13 می 2020 ایران را متهم کرد در حالی که ملت این کشور در بحران بهداشتی و اقتصادی کمرشکن قرار دارند، منابع خود را صرف «هراس‌افکنی» می‌کند.

مایک پمپئو پیش از دیدار با بنیامین نتایاهو نخست‌وزیر اسرائیل در قدس گفت: «در دوران کرونا و در حالی که ملت ایران اوضاع سختی دارد، ایرانی‌ها منابع رژیم آیت‌الله را صرف هراس‌افکنی در همه جای جهان می‌کنند... این موضوع چیزهای زیادی درباره آنها که این کشور را رهبری می‌کنند، فاش می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در بیت‌المقدس، گفت: «این نوع اقدامات رژیم ایران ماهیت افرادی که این کشور را رهبری می‌کنند، را آشکار می‌کند».

بازدید پومپئو از اسرائیل به عنوان اولین سفر وزیر خارجه آمریکا پس از شیوع بیماری همه گیر Covid-19 به شمار می‌رود.

وزیر خارجه آمریکا در این سفر با نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل،‌ بنی گانتز رهبر حزب آبی و سفید، یوسی کوهن رئیس موساد و گبی اشکناز وزیر خارجه احتمالی اسرائیل در آینده دیدار خواهد کرد.

پومپئو پیش از سفر کوتاه خود به اسرائیل در مصاحبه با روزنامه «هیوم» گفت: «امیدواریم بتوانیم رهبران فلسطین را متقاعد کنیم که آنها باید بر اساس چشم انداز صلحی که توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طرح شد، مذاکره با اسرائیلی‌ها را شروع کنند».

وزیر خارجه آمریکا در باره تایید یا رد برنامه الحاق یکجانبه اسرائیل مناطقی از کرانه باختری از سوی آمریکا اظهار نظری نکرد و گفت، که او بار دیگر برای شنیدن نظرات نتانیاهو و گانتز در مورد به اسرائیل خواهد آمد.

پیشتر دیوید فردمن سفیر آمریکا در اسرائیل، که یکی از طراحان برنامه صلح ترامپ است، گفته بود اسرائیل در هفته‌های آینده مناطقی از کرانه باختری را به خاک خود الحاق خواهد کرد.

پمپئو پیش از این سفر در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی «هیوم» تاکید کرده بود که یکی از اهداف اصلی سفر او به اسرائیل گفت‌و‌گو درباره تداوم تهدیدهای ایران، چگونگی مقابله با این تهدیدها و بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

از سوی دیگر نخست وزیر اسرائیل از ادامه فشارهای آمریکا علیه ایران که به اقدامات خصمانه علیه اسرائیل، آمریکا و همه کشورهای منطقه ادامه می دهد، تشکر و قدردانی کرد. نتانیاهو گفت ایران کشوری است که بیشترین مبتلایان به بیماری کوید 19 را در خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

نتانیاهو از دولت پرزیدنت ترامپ برای اقدامات علیه جمهوری اسلامی تقدیر کرد. او خروج آمریکا از «توافق اشتباه و خطرناک ایران» را اقدام قابل تقدیر پرزیدنت ترامپ نامید.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت اقدام آمریکا در حذف فرمانده تروریستی ایران و طرح تمدید تسلیحاتی ایران در سازمان ملل دیگر اقدامات قابل تقدیر دولت پرزیدنت ترامپ و دولت آمریکا بوده است.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت اقدام آمریکا در حذف فرمانده قاسم سلیمانی که او را «فرمانده تروریستی ایران» نامید و همچنین تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان ملل را از اقدامات قابل تقدیر دولت پرزیدنت ترامپ و دولت آمریکا دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید