هیأت دولت افغانستان: دو جسد دیگر در مرز ایران پیدا شدند و 11 تن ناپدید هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

محمد‌حمید طهماسی رئیس هیأت حقیقت‌یاب دولت افغانستان چهارشنبه 13 مه در نشست خبری در ولایت هرات اعلام کرد، دو جسد دیگر از مهاجرین افغان در محل حادثه هم‌مرز با ایران پیدا شدند.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» طهماسی اضافه کرد، یک جسد کاملاً از بین رفته و جسد دیگر مربوط یک نوجوان 13 ساله‌ بوده که برای دریافت هویت و سایر موارد لازم، در بخش تحقیقات طب عدلی (پزشک قانونی) زیر بررسی است.

وی علاوه کرد، تا کنون 12 جسد از مهاجرین افغان از آب‌های مرزی افغانستان و ایران به دست آمده و 11 تن دیگر هنوزهم ناپدید هستند.

طهماسی اظهار کرد، مذاکرات با هیأت ایرانی بحث بر سر «چرایی و چگونه‌گی» رویداد کشتار مهاجرین افغان در نقطه نوار مرزی است و هیأت ایرانی باید موضوع کشتار مهاجرین افغان را در نقطه مرزی همه‌جانبه بررسی کند.

وی یادآوری کرد، قرار است پس از نشست ابتدایی زیر پرچم دو کشور، مرحله آغاز بررسی شواهد و اسناد در محلی که رویداد اتفاق افتاده و نقطه مرزی دو کشور به جریان افتد.

رئیس هیأت دولت افغانستان می‌گوید، موضع دولت کشورش در قبال کشتار مهاجرین افغان، پس از ختم مراحل تحقیقات و نتیجه‌گیری اعلان می‌شود.

آغاز تحقیقات مشترک کابل – تهران

وزارت امور خارجه افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، تحقیقات مشترک کابل – تهران در مورد حادثه غرق شدن مهاجرین افغان چهارشنبه 13 مه آغاز می‌شود.

در این اعلامیه آمده که این تحقیقات توسط کمیساریای مرزی هر دو کشور به هدف یافتن حقایق و تأمین عدالت در محل حادثه شروع می‌شود.

براساس این اعلامیه، تحقیقات مذبور مبنی بر قرارداد کمیساران سرحدی بین ایران و افغانستان منعقده سال 1335 هجری شمسی، آغاز می‌شود.

وزارت امور خارجه افغانستان باردیگر تاکید کرده که ادعای غرق شدن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را با تمام قوت تا تأمین عدالت بررسی خواهد کرد.

در همین حال، هیأت حقیقت‌یاب حکومت افغانستان یک‌شنبه 10 مه نتایج اولیه‌اش را در مورد ادعای به آب‌انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را اعلام کرد.

محمد‌حمید طهماسی رئیس این هیأت حقیقت‌یاب در نشست خبری در ولایت هرات گفت، بررسی‌های ابتدایی این هیأت نشان می‌دهد که شمار مجموع مهاجرین افغان که وارد مرز ایران شده بودند 46 نفر بودند که از این میان 10 نفر جان باخته و 19 نفر نجات یافتند. وی ادامه داد، 17 نفر دیگر مفقود بودند که روز گذشته دو نفر آنها پیدا شدند و در حال حاضر از سرنوشت 15 نفر آنها هیچ خبری نیست.

طهماسی اضافه کرد، بررسی هیأت حقیقت‌یاب دولت افغانستان پیرامون رویداد غرق و مفقود شدن شماری از مهاجرین افغان در منطقه مرزی «دهنه ذوالفقار» با ایران، در ظرف یک هفته آینده تکمیل خواهد شد.

ایران: ما در غرق شدن مهاجرین افغان دست نداریم

هم‌زمان با افزایش اعتراض‌ها به ادعای شکنجه و به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی، وزارت امور خارجه ایران دوشنبه 11 مه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، مرزبانان ایرانی در غرق شدن مهاجرین افغان هیچ دخالتی نداشته‌اند.

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است: «اولا به لحاظ واقعیات عینی، بر اساس گزارش‌های تایید شده که از مرزبانی جمهوری اسلامی ایران دریافت شده است در تاریخ مورد نظر و در محدوده ادعایی نه تنها چنان واقعه‌ای رخ نداده و مواجهه‌ای از هیچ نوع میان نیروهای جمهوری اسلامی ایران با اتباع افغان رخ نداده چه رسد به ادعاهای ناظر بر انتقال افراد به اردوگاه یا رفتارهای دور از شان انسانی».

موسوی اضافه کرد: «در آن زمان به دلیل شرایط خاص جوی در منطقه حتی هیچگونه ورود اتباع افغان به خاک جمهوری اسلامی ایران ثبت نشده است. علیرغم اطمینان کامل مجددا به کلیه دستگاه‌های ذیربط دستورات لازم جهت بررسی دقیق و جامع موضوع صادر شد که نتیجه بررسی‌های تکمیلی سایر دستگاه‌ها نیز موید گزارش مرزبانی بوده و وقوع حادثه و دخالت ادعائی را بطور کامل رد نموده است».

وی اظهار کرد: «اصولا در ماه‌های اخیر، با توجه به شیوع بیماری کرونا و با هدف دور نگاه داشتن مرزبانان از خطر ابتلا به ویروس کرونا، براساس دستورهای ابلاغ شده مرزبانی، جمهوری اسلامی ایران هیچ اردوگاهی در مناطق مرزی به صورت دایر ندارد و هرگونه ادعاهایی از قبیل انتقال اتباع افغان به اردوگاه یا اجبار آنان به کار اجباری و مانند آن از ریشه غلط و دروغ است».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران یادآوری کرد: «نفس همین ادعاها که معلوم است توسط کسانی ساخته شده که حتی از وضعیت جدید در طرف ایرانی مرز مشترک بی‌اطلاع هستند، نشان می‌دهد اصل موضوع تا چه اندازه ساختگی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید