شرکت‌های هوایی افغانستان در خطر سقوط؛ کارمندان آن در چه شرایط‌ اند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شکوفه حیدری 23 ساله و یکی از مهمانداران شرکت هوایی کام‌ ایر است. وی به خبرگزاری رویترز گفته است، قبل از شیوع کرونا شش روز در هفته در سراسری افغانستان و بیرون از این کشور به شهرهای استانبول، اسلام آباد و دهلی پرواز می‌کرد، اما حالا به دلیل شیوع کرونا به سختی پرواز می‌کند و این کار باعث خشمگینی همکارانش شده‌است.

حیدری اضافه کرد که مسئولان شرکت هوایی کام ایر هشدار داده‌ که ممکن است همه آنها از کار برکنار شوند.

حیدری اظهار کرد، کار کردن به عنوان مهمانداری هواپیما از جمله شغل رویایی‌اش بوده که در سن 20 سالگی آن را به دست آورده است. وی می‌گوید، این یک فرصت مهم برای تغییر زندگی زنان جوان و بلند همت است. وی علاوه کرد: مهمانداری در هواپیما «یک کار پر از هیجان و دنیای ماجراجویی است».

در همین حال، الهه نوابی 25 ساله و یکی از مهمانداران شرکت هوایی آریانا به خبرگزاری رویترز گفته است، مهمانداران هواپیما فقط می‌توانند صبر کنند و امیدوار باشند.

نوابی اضافه کرد: «برای کسی مثل من که فقط در زمینه حمل و نقل هوایی تجربه کرده است ، شانس دیگری برای اشتغال وجود ندارد. این بهترین فرصت شغلی برای زنان است».

از سوی دیگر، سلیمان عمر یکی از مسئولان شرکت هوایی کام ایر می‌گوید: «معیار ما آموزش و استعداد کارکنان ما است نه جنسیت. کام ایر همیشه سعی کرده است که تعداد بیشتری از کارمندان زن را استخدام کند».

خبرگزاری رویترز نوشت، شرکت‌های هوانوردی در افغانستان از استخدام زنان در پست‌های مختلف استقبال کرده اند. حدود 30 درصد از جملۀ 580 کارمند شرکت هوانوردی آریانا زنان اند، در حالیکه شرکت کام ایر 106 زن را استخدام کرده که 46 تن آنها مهماندار، پیلوت و یا در رده مدیران این شرکت اند.

کام ایر یک شرکت خصوصی و آریانا یک شرکت دولتی در افغانستان اند.

از سوی دیگر، مسئولان شرکت‌های هوایی افغانستان اعلام کرده‌اند، با شیوع ویروس کرونا این شرکت‌ها در معرض سقوط قرار گرفته‌اند.

سلیمان عمر یکی از مسئولان شرکت هوایی کام ایر به خبرگزاری رویترز گفته‌است، با شیوع کرونا این شرکت میلیون‌ها دالر ضرر کرده‌است و این شرکت از 80 درصد کارمندانش خواسته که بدون معاش در خانه بمانند. عمر اضافه کرد: «ما با تهدید بسیار جدی سقوط روبرو هستیم».

در همین حال، مسئولان شرکت هوایی آریانا نیز اعلام کرده به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، این شرکت میلیون‌ها دالر ضرر کرده‌است.

مسئولان شرکت‌های هوایی افغانستان برای بیرون رفت از بحران اقتصادی از دولت این کشور درخواست کمک کرده‌اند.

محمد هدایت مشاور مطبوعاتی معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید، ریاست جمهوری این درخواست را دریافت کرده است، اما تا کنون کدام تصمیمی در کابینه اتخاذ نشده است.

گفتنی است که شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری آن، تأثیر مستقیم به بازار کار و چرخه‌های اقتصادی بیشتر کشورهای جهان گذاشته و هزاران نفر در کشورهای مختلف بیکار شده‌اند.

حالا کارمندان شرکت‌های هوایی افغانستان نیز نگرانی از دست دادن شغل‌هایش هستند، شغلی که آنها با تلاش‌های زیاد به دست آورده و نمی‌خواهند آن را از دست دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید