چگونه پلاسمای خون مسلمانی کشیش مصری مبتلا به کرونا را از مرگ نجات داد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های مصری و شبکه‌های اجتماعی روز سه شنبه 12 مه 2020 ، عکس یک کشیش مصری از مسیحیان قطبی این کشور که از خطر مرگ ناشی از بیماری کرونا نجات یافته است را در سطح گسترده‌ای منتشر کردند. در حقیقت تاکنون افراد زیادی از مرگ ناشی از بیماری کرونا نجات یافتند اما آنچه در این خبر جلب توجه می‌کرد این کشیش با پلاسمای خون یک جوان مسلمان که داوطلبانه به کمک او شتافته بود، شفا یافت. در اینجا بود که بسیاری از نظر دهندگان مصری از این برادری انسانی که مرزهای تعصبات دینی و فرقه‌ای را در نوردیده و مصری‌ها را در زیر چتر اخوت انسانی جمع کرده است، تمجید کردند.

برخی‌ها نوشتند: «همیشه از دل دردها اخوت انسانی زاده می‌شود» و دیگری نوشت: «این رویداد جالب انسجام انسانی و ملی خارج از مرزهای دینی ملت مصر را نشان می‌دهد ملتی که همه ادیان و مذاهب را زیر چتر مهین دوستی جمع می‌کند».

این کشش مصری که در شرایط وخیم در بیمارستان اسوان بستری بود، به کمک یک مسلمان مصری نجات یافت .

داستان از این قرار است که یک جوان مصری به نام محمد عبدالفتاح عبدالعزیز که پیشتر خود و تمام اعضای خانواده‌اش به بیماری کرونا مبتلا شده و بهبود یافته‌اند، به کمک این کشیش مصری می‌شتابد و با اهدای مقداری از خود که دارای پلاسمای ضد کرونا است، او را نجات می‌دهد.

محمد از استان اسوان در جنوب مصر او پس از بهبودی دوست داشت به بیماران کمک کند اما نمی‌دانست که او جزء اولین کسانی خواهد بود که در انجام آزمایش انتقال خون جهت استخراج پلاسما برای افرادی که از بیماری همه گیر کرونا رنج می‌برند، کمک خواهد کرد. محمد از پلاسمای خو و اهمیت آن خبری نداشت اما وقتی فهمید که خونش می‌تواند یک رهبر مسیحی قبطی 71 ساله را نجات دهد بی‌درنگ خود را به بیمارستان مرکزی «الصداقه» در آسوان رساند و مقدار 650 سی سی یعنی بیش از نیم لیتر از خون خود را به بیماران اهداء کرد.

وقتی از بیمارستان با محمد عبدالفتاح برای تشکر تماس گرفتند و به او خبر دادند که پلاسمای استخراج شده از خونش به بیمار 71 ساله کشیش و مقام ارشد کلیسایی قبطی منتقل و او را نجات داد بسیار خوشحال شد.

محمد به بیمارستان گفت او و همه اعضای خانواده‌اش که خدا آنها را نجات داده است حاضرند که به دیگران خون بدهند تا در نجات دیگران سببی باشند و از این طریق خدا را شکرگزاری کنند. محمد با التماس از پزشكان خواست تا او را در مرحله بعدی اهدای خود قرار دهند و در تاریخ معین به وی اطلاع دهند به ویژه كه آنتی بادی‌های موجود در خون به مدت 6 ماه ادامه می یابد.

همسر محمد نیز از آمادگی خود برای اهدای کمک خبر داد و این زوج از اینکه خون آنها به دلیلی برای نجات جان دیگران و رهایی آنها از بیماری تبدیل شده، بسیار خوشحال شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید