وزیر سابق صنعت ایران: برکنار شدم چون برای دولت با آذری‌ها لابی نکردم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رضا رحمانی، وزیر سابق صنایع، معدن و تجارت ایران که روز دوشنبه 11 می 2020 از سوی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، از سمت خود برکنار شد، فاش کرد دلیل برکناری‌اش عدم لابی‌گری با نمایندگان آذری برای تصویب طرح تاسیس وزارت بازرگانی بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رضا رحمانی با انتشار نامه‌ای سرگشاده از نقش محمود واعظی، رئیس دفتر ریاست‌جمهوری در برکناری خود پرده برداشته و فاش کرد به دلیل عدم لابی‌ با نمایندگان آذری و جلب موافقت آنها برای تاسیس وزارت بازرگانی از سمت خود برکنار شده است.

در این نامه که خطاب به حسن روحانی نوشته شده، آمده :« در تاریخ 99/2/17 جناب آقای واعظی با اینجانب تماس و تهدید کردند در صورت رای نیاوردن طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس شورای اسلامی شما برکنار خواهید شد و لازم است در این فرصت با لابی، نمایندگان خصوصا نمایندگان آذری زبان را قانع و برای این طرح رای بگیرید. بنده هم عرض کردم مجلس که زیر نظر بنده نیست و بنده مشکلی با موضوع ندارم.»

رحمانی با تاکید بر اینکه علیرغم « حصول نتایج درخشان و قابل افتخار» در وزارت صمت « بنا به انگیزه‌های سیاسی تحت فشار» گرفته، از ادامه اعمال فشار از سوی واعظی خبر داد و نوشت: « امروز 1399/2/22 که اینجانب در جلسه توسعه صادرات دفتر معاون اول محترم حضور داشتم مجدداً جناب آقای واعظی تماس گرفتند و اعلام نمودند استعفا بدهم. به استحضار می‌رساند اینجانب حجت شرعی برای استعفا نمی بینم و کماکان مثل 19 ماه و سالیان گذشته، با تمام توان آماده خدمتگزاری بوده و به ویژه در شرایط سخت کشور و تجربیات گرانبهایی که اندوخته ام، کماکان آماده فداکاری و خدمتگزاری شبانه روزی به مردم عزیزمان هستم.»

در سوی مقابل دفتر رئیس‌جمهوری ایران با انتشار نامه‌ای رضا رحمانی را به تلاش برای ناکام کردن لایحه دولت در مجلس متهم و اظهارات او درباره درخواست لابی‌گری را تکذیب کرد.

در بیانیه دولت ایران آمده «به هیچ وجه از جناب آقای رحمانی خواسته نشده از لایحه دولت حمایت کنند، بلکه تاکید شده از فعالیت‌ها و رایزنی‌های فشرده سه نفر از نزدیکان‌شان -که در صورت لزوم نام آنها اعلام خواهد شد- در مجلس و رسانه‌ها علیه لایحه دولت، ممانعت بعمل آورند... دلایل تصمیم رئیس‌جمهور به تغییر در وزارت صنعت، معدن و تجارت نه فقط منحصر به تلاش وزیر سابق برای رد لایحه دولت در مجلس که مربوط به موارد متعدد دیگری نیز بود که افکار عمومی، فعالان اقتصادی، صاحبان کسب و کار و تجارت به خوبی از آن آگاهند.»

در همین راستا احمد امیرآبادی‌فراهانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس ایران دلیل برکناری رحمانی را به عدم موافقت مجلس با تاسیس وزارت بازرگانی مرتبط دانست و در شبکه‌های مجازی نوشت: « مردم عزیز بدانند آقای روحانی به خاطر مشکلات شما و یا قیمت خودرو آقای رحمانی وزیر صنعت را برکنار نکرد. چهارشنبه به رحمانی ابلاغ شداگر مجلس به وزارت بازرگانی (بخوانید وزارت واردات و رانت‌خواری) رأی ندهد باید استعفا دهید، وزیر هم استعفا را نپذیرفته و برکنار شد. علی برکت‌الله.»

لایحه تاسیس وزارت بازرگانی تا کنون 3 بار از سوی دولت روحانی به مجلس فرستاده شده و هر سه بار رد شد. آخرین بار این لایحه در روز چهارشنبه 6 می در مجلس رای منفی گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید