گفت‌وگوی تلفنی اتمر و ظریف در مورد غرق شدن مهاجرین افغان در مرز ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه افغانستان شامگاه یک‌شنبه 10 مه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، محمد حنیف اتمر سرپرست این وزارت با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد حادثه غرق شدن مهاجرین افغان تلفنی صحبت کرد و تهران هنوز تحقیقات‌اش را در این مورد آغاز نکرده است.

در این اعلامیه آمده، اتمر در مورد سفر هیئت بررسی‌کننده جانب افغانستان به ولایت هرات اطلاع داده گفت، این هیئت تحقیق‌اش را در محل حادثه آغاز کرده است.

در همین حال، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در این تماس تلفنی اظهار کرد، هیئت تهران به زودی تحقیق‌اش را در محل حادثه آغاز خواهد نمود.

براساس این اعلامیه: «هردوجانب، هم‌چنین تفاهم نمودند که در صورت ضرورت، هیئت‌های دوجانب در محل حادثه، شهرهای مشهد و هرات جلسه مشترک برگزار خواهند نمود. هدف از این تحقیق دریافت حقایق، اتخاذ تصامیم بعدی در روشنایی آن و پیدا کردن راه حل برای جلوگیری از تکرار هم‌چون حوادث در آینده است».

از سوی دیگر، هیأت حقیقت‌یاب حکومت افغانستان یک‌شنبه 10 مه نتایج اولیه‌اش را در مورد ادعای به آب‌انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را اعلام کرد.

محمد حمید طهماسی رئیس این هیأت حقیقت‌یاب در نشست خبری در ولایت هرات گفت، بررسی‌های ابتدایی این هیأت نشان می‌دهد که شمار مجموع مهاجرین افغان که وارد مرز ایران شده بودند 46 نفر بودند که از این میان 10 نفر جان باخته و 19 نفر نجات یافتند. وی ادامه داد، 17 نفر دیگر مفقود بودند که روز گذشته دو نفر آنها پیدا شدند و در حال حاضر از سرنوشت 15 نفر آنها هیچ خبری نیست.

طهماسی اضافه کرد، بررسی هیأت حقیقت‌یاب دولت افغانستان پیرامون رویداد غرق و مفقود شدن شماری از مهاجرین افغان در منطقه مرزی «دهنه ذوالفقار» با ایران، در ظرف یک هفته آینده تکمیل خواهد شد.

وی علاوه کرد: «این هیأت بررسی‌های همه‌جانبه خود را به‌منظور جمع آوری اسناد وشواهد ادامه می‌دهد. هیات حقیقت یاب شواهد جمع آوری شده را در اختیار مقامات ایرانی نیز قرار می‌دهد».

گفتنی است که برخی از مسافرین افغان برگشته از مرز ایران مدعی اند 57 کارگر افغان توسط مرزبانان ایرانی بامداد شنبه 2 مه امسال پس از شکنجه و دشنام به رودخانه هریرود انداخته شدند که در نتیجه 23 کارگر جان باختند.

اما عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران چهارشنبه 6 مه یکبار دیگر ادعای شکنجه و به آب انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را تکذیب کرد. وی گفت، ایران آماده همکاری مشترک با افغانستان برای بررسی این رویداد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم