تظاهرکنندگان در هرات: غرق کردن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی جنایت ضد بشری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شماری از باشندگان ولایت هرات در غرب افغانستان دوشنبه 11 مه در یک تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان کنسولگری ایران در این ولایت اعلام کردند، کار مرزبانان ایرانی در پیوند به غرق کردن مهاجرین افغان یک «جنایت بشری» است.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» آرش بشیریار از برگزارکنندگان این تجمع اعتراضی می‌گوید، مرزبانان ایرانی مهاجرین افغان را مجبور کرده‌اند تا خودشان را در روخانه‌ هریرود پرتاپ کنند.

بشیریار برخورد مرزبانان ایرانی با مهاجرین افغان را یک «جنابت بشری» خواند و تاکید کرد که باید عدالت در این زمینه تأمین شود.

وی علاوه کرد، این مهاجرین افغان فقط به‌خاطر «پیداکردن لقمه‌ی نانی به ایران رفته بودند، اما مرزبانان ایرانی آنان را شکنجه و به رودخانه غرق کرده‌اند».

در همین حال، فیروزاحمد بهزاد یکی دیگر از معترضین افغان گفت: «خواست ما از دولت افغانستان، سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای بین‌المللی این است که به جنایت ضد بشری مرزبانان ایرانی رسیدگی کنند».

این معترضین افغان هشدار دادند که اگر به خواسته‌های آنها رسیدگی نشود، خیمه‌های تحصن برپا خواهند کرد تا خواسته‌هایش برآورد شود.

هم چنان شماری از شهروندان افغان روز یکشنبه 10 مه نیز در مقابل سفارت ایران در کابل در یک تجمع اعتراضی از حکومت افغانستان و نهادهای بین‌المللی خواستند که انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را به‌گونه جدی بررسی نمایند.

هم چنان 120 فعال حقوق زنان افغانستان در نامه‌ای سرگشاده از علی خامنه رهبری جمهوری اسلامی ایران و حسن روحانی رئیس جمهوری آن کشور خواستند به دلیل غرق کردن مهاجرین افغان عذرخواهی کنند.

امضاکنندگان این نامه خواستار جبران خسارت جانی و مالی برای خانواده قربانیان و بازماندگان این حادثه توسط دولت ایران شده و تأکید کرده‌اند که باید عدالت در این مورد تأمین شود.

ایران هنوز تحقیقات‌اش را شروع نکرده‌ است

وزارت امور خارجه افغانستان شامگاه یک‌شنبه 10 مه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، محمد حنیف اتمر سرپرست این وزارت با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد حادثه غرق شدن مهاجرین افغان تلفنی صحبت کرد و تهران هنوز تحقیقات‌اش را در این مورد آغاز نکرده است.

در این اعلامیه آمده، اتمر در مورد سفر هیئت بررسی‌کننده جانب افغانستان به ولایت هرات اطلاع داده گفت، این هیئت تحقیق‌اش را در محل حادثه آغاز کرده است.

در همین حال، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در این تماس تلفنی اظهار کرد، هیئت تهران به زودی تحقیق‌اش را در محل حادثه آغاز خواهد نمود.

براساس این اعلامیه: «هردوجانب، هم‌چنین تفاهم نمودند که در صورت ضرورت، هیئت‌های دوجانب در محل حادثه، شهرهای مشهد و هرات جلسه مشترک برگزار خواهند نمود. هدف از این تحقیق دریافت حقایق، اتخاذ تصامیم بعدی در روشنایی آن و پیدا کردن راه حل برای جلوگیری از تکرار هم‌چون حوادث در آینده است».

در همین رابطه، هیأت حقیقت‌یاب حکومت افغانستان یک‌شنبه 10 مه نتایج اولیه‌اش را در مورد ادعای به آب‌انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را اعلام کرد.

محمد حمید طهماسی رئیس این هیأت حقیقت‌یاب در نشست خبری در ولایت هرات گفت، بررسی‌های ابتدایی این هیأت نشان می‌دهد که شمار مجموع مهاجرین افغان که وارد مرز ایران شده بودند 46 نفر بودند که از این میان 10 نفر جان باخته و 19 نفر نجات یافتند. وی ادامه داد، 17 نفر دیگر مفقود بودند که روز گذشته دو نفر آنها پیدا شدند و در حال حاضر از سرنوشت 15 نفر آنها هیچ خبری نیست.

گفتنی است که برخی از مسافرین افغان برگشته از مرز ایران مدعی اند 57 کارگر افغان توسط مرزبانان ایرانی بامداد شنبه 2 مه امسال پس از شکنجه و دشنام به رودخانه هریرود انداخته شدند که در نتیجه 23 کارگر جان باختند.

اما عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران چهارشنبه 6 مه یکبار دیگر ادعای شکنجه و به آب انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را تکذیب کرد. وی گفت، ایران آماده همکاری مشترک با افغانستان برای بررسی این رویداد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید