پمپئو: خروج آمریکا از برجام جهان را از خطرات ایران نجات داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا شامگاه شنبه 9 می 2020 گفت که خروج آمریکا از برجام، جهان را از خطرات ایران نجات داد.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید که اقدام کشورش در خروج از توافق هسته‌ای با ایران، آمریکا و خاورمیانه را امن‌تر کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در راستای برنامه اعمال فشار حداکثری بر ایران، در سال 2018 به صورت یک جانبه از توافق هسته‌ای امضاء شده با ایران خارج و دستور از سرگیری تحریم‌ها را اعلام کرد.

پس از آن ایران هم در چند مرحله از تعهدات خود به این توافق کاست تا شاید طرف اروپایی را به نادیده گرفتن تحریم‌ها وا دارد ولی این اقدامات ایران از سوی اروپا محکوم شد و دستاوردی برای تهران نداشت.

توافق هسته‌ای که از آن با نام برجام یاد می‌شود، در سال 2015 و در هتل کوبورگ وین، پایتخت اتریش میان ایران، آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان منعقد شد. براساس این توافق تحریم‌های جهانی علیه ایران باید به صورت پله‌ای برداشته می‌شد و در سوی مقابل ایران هم فعالیت‌های هسته‌ای خود را می‌کاست.

پمپئو حدود اوایل ماه آوریل 2020 گفته بود که از شورای امنیت خواهد خواست تحریم‌ها علیه ایران را تمدید کند. واشنگتن با استناد به تفسیری از قطعنامه 2231 علیرغم خروج از برجام، خود را بخشی از این توافق می‌داد و بر این اساس خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران و یا وضع تحریم‌های شدیدتر علیه این کشور می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید