کشته شدن رئیس اطلاعات دولت «الوفاق» مورد حمایت ترکیه در لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه در لیبی روز یکشنبه 10 می از کشته شدن سرلشکر عبدالقادر التهامی، رئیس سرویس اطلاعات عمومی دولت «الوفاق» به ریاست فایز السراج که مورد حمایت ترکیه است، خبر داد.

طبق گزارش خبرنگار العربیه به نقل از منابع لیبی سرلشکر التهامی در شرایطی بسیار مبهم کشته شده و دولت فایز السراج تاکنون تلاش کرده تا از جزئیات قتل ناگهانی این سرلشکر چیزی به رسانه‌ها درز نشود.

در مورد دلایل کشته شدن این ژنرال اطلاعاتی لیبی گزارش‌های ضد و نقیض منتشر شده است. در حالی که برخی منابع لیبی اعلام کردند که این مقام مسئول دو روز پس از ربوده شدن توسط شبه نظامی اسلامگرای «النواصی» کشته شد، حساب‌های نزدیک به دولت «الوفاق» گزارش دادند که مرگ این ژنرال بر اثر سکت قلبی بوده است.

منابع دولت الوفاق، می‌گویند او دچار سکته قلبی شد و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

در این میان منابع دیگری نیز گزارش دادند که شبه نظامیان النواصی که از اسلامگرایان وابسته به وزارت کشور تحت کنترل الوفاق هستند دو روز پس از دستگیری این ژنرال جسد وی را به خانواده‌اش تحویل داده‌اند.

منابع مذکور تاکید کردند که احتمالاً التهامی توسط گروه‌های اسلامگرا و عوامل نفوذی آنها در وزارت کشور دولت السراج به قتل رسیده است.

سرلشکر عبدالقادر التهامی از آوریل سال 2017 ریاست سرویس اطلاعاتی دولت الوفاق را بر عهده دارد او یکی از فرماندهان نزدیک به رهبر فقید لیبی معمر قذافی است که در آن زمان به عنوان افسری برجسته در دستگاه امنیتی خارجی مطرح بود.

این ژنرال 6 سال پس از سرنگونی رژیم سابق مجددا به صحنه سیاسی – نظامی لیبی بازگشت و به عنوان مدیر مرکز ملی مبارزه با مهاجرت غیرقانونی منصوب و پس از 4 ماه به سمت رئیس سرویس اطلاعاتی تعیین شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید