در پی بالا آمدن سطح اقیانوس‌ها؛ یک میلیارد نفر در خطر غرق شدن قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروهی از کارشناسان ارشد محیط زیست درباره بالا آمدن سطح اقیانوس‌ها هشدار داده و گفتند در پایان قرن جاری و گرمایش زمین به مقدار 3.5 درجه سانتیگراد، سطح اقیانوس‌ها 1.3 متر افزایش خواهد یافت.

به گفته این دانشمندان تا سال 2300 پوشش یخی قطب شمال و گرینلاند ذوب شده و سطح آب‌های دریاها 5 متر ارتفاع خواهد یافت. دانشمندانی که این مطالعه را انجام داده‎‎اند، از 106 کشور جهان و براساس مقالاتی که در مجله‌های تخصصی منتشر کرده‌اند، انتخاب شدند.

براساس این پژوهش حتی اگر در راستای اهداف توافق آب و هوایی پاریس مقدار تولید گازهای گلخانه‌ای کاهش یافته و سطح گرمایش محدود به 2 درجه سانتیگراد شود، باز هم تا سال 2300 سطح آب‌های آزاد جهان دو متر بالاتر خواهد آمد.

در حال حاضر 770 میلیون نفر، معادل 10 درصد جمعیت جهان در فاصله کمتر از 5 متر با دریاها زندگی می‌کنند.

شتفان رامستورف، از اندیشکده تاثیرات آب و هوایی بوتسدام که در تهیه این مقاله مشارکت کرده، به فرانس پرس گفت: «روشن شده است که پیش‌بینی‌های گذشته درباره بالا آمدن سطح دریاها کاملا دست‌پایین بوده است.»

پیش از این کارگروه دولتی مربوط به تغییرات آب و هوایی در گزارش ماه سپتامبر 2020 خود پیش‌بینی کرده بود که تا سال 2100 سطح اقیانوس‌ها 50 سانتی‌متر بالاتر و در بدترین حالت 84 سانتی‌متر بالاتر خواهد آمد.

رامستورف گفت که این کارگروه به شدت محتاط عمل می‌کند و از این رو تا کنون بارها ناچار شده پیش‌بینی‌های خود را تغییر دهد.

بنجامین هورتون، پژوهشگر دانشگاه نانیانگ سنگاپور و تهیه کننده اصلی این مطالعه که در مجله «کلایمت اتموسفریک ساینس» چاپ شد، در بیانیه‌ای گفت هدف از انجام این پژوهش ارائه تصویری دقیق‌تر از سناریوهای آینده است و امکان اتخاذ اقدامات ضروری را فراهم می‌کند.»

پیش‌بینی‌های کارگروه دولتی مربوط به تغییرات آب و هوایی حکایت از آن دارد که تا سال 2050 سطح دریاها 15 سانتی‌متر بالاتر می‌رود و یک میلیارد انسان که در مناطق ساحلی زندگی می‌کنند، در معرض سیل و تغییرات آب و هوایی خواهند بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید