ادامه جنگ لفظی میان آمریکا و چین بر سر منشا و مقصر شیوع ویروس کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

از آغاز شیوع ویروس کرونا در سبتامبر سال 2019 تاکنون، ایالات متحده آمریکا بارها چین را منشاء ظهور این ویروس دانسته و این کشور را به پنهان‌کاری و عدم اطلاع رسانی به موقع به دیگر کشورهای جهان برای جلوگیری از شیوع این ویروس، متهم کرده است. چین به نوبه خود اما این اتهام‌ها را به شدت رد کرده و مدعی است که روز اول سازمان جهانی بهداشت را از همه مسائل مربوط به این بیماری آگاه کرده است. این اتهام‌های متبادل طی دو هفته گذشته شدت گرفت تا جایی که وزارت اطلاعات چین از احتمال جنگ میان واشینگتن و پکن هشدارد داد. بیماری همه‌گیر کرونا که تاکنون جان بیش از یک چهارم میلیون را گرفته و 4 میلیون نفر در جهان را مبتلا و همچنین به بزرگترین اقتصادهای جهانی به ویژه اقتصاد آمریکا ضربه‌ای جبران ناپذیر زده است، باعث شده که این اتهام‌های متبادل میان دو کشور به جنگ لفظی و گاهی تهدید و هشدار تبدیل و روابط چین و آمریکا را وارد فاز جدیدی بکند.

اکنون دور جدیدی از این اتهام‌های متبادل میان دو کشور آغاز شده به ویژه پس از آنکه چندین مقام رسمی آمریكایی، آزمایشگاه چینی «ووهان» را به نشت ویروس کرونا از اتاق‌های آزمایشگاهی‌اش، متهم کردند. مقامات آمریکا بر وجود مدارکی در باره ادعای خود تاکید دارند. مقامات آمریکا اقدام به تعلیق ویزاهای برخی روزنامه نگاران چینی کردند.

از سوی دیگر مقامات چینی واشنگتن را به ممانعت و کارشکنی در صدور قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت در مورد این ویروس و مبارزه با بیماری همه‌گیری جهانی متهم می‌کنند.

روز یکشنبه 10 ماه می یک دیپلمات چینی اعلام کرد، هم چین و هم ایالات متحده آمریکا از پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل برای مقابله با بیماری همه‌گیری کرونا، پشتیبانی می‌کنند، اما کشورش از تغییر ناگهانی موضع واشنگتن در روز جمعه «شوکه» و متأسف شده است.

آمریکا چین را تکذیب کرد

این در حالی است که یک دیپلمات آمریکایی ضمن تکذیب اظهار نظر دیپلمات چینی، تأکید کرد، ایالات متحده اصلاً با متن پیش‌نویس قطعنامه موافق نبود.

تنش و تبادل اتهام میان دو کشور در حالی شدت می‌گیرد که پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد بیش از شش هفته است که تلاش می‌کنند تا بر سر متنی که در نهایت با هدف پشتیبانی از فراخوان 23 مارس آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد برای آتش‌بس درگیری‌های جهانی به توافق برسند تا جهان بتواند در مبارزه با بیماری همه گیر متمرکز شود.

روز یکشنبه خبرگزاری رویترز گزارش داد که اختلاف و رویارویی میان چین و ایالات متحده بر سر نقشی که سازمان جهانی بهداشت در این میان باید ایفا کند، باعث مختل شدن مذاکرات و توقف گفت‌وگوها میان اعضای شورای امنیت درباره توافق بر طرح پیش‌نویس قطعنامه شد.

گزارش رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌ها، ایالات متحده آمریکا اصرار دارد که پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت به عنوان مرجعی مهم و معتبر نیازی به نقش سازمان جهانی بهداشت ندارد، اما چین اصرار دارد که هر تصمیمی در باره بیماری یا بهداشت جانی باید شامل مشارکت فعالانه این سازمان شود. دیگر اعضای شورای امنیت می‌گویند ایفای نقش از سوی سازمان جهانی بهداشت یا عدم ایفای نقش این سازمان در این مورد یک مسئله حاشیه‌ای خواهد بود.

گفتنی است که واشنگتن بودجه مالی سازمان جهانی بهداشت را به دلیل آنچه که «سهل‌انگاری» و دادن «اطلاعات نادرست» در باره بیماری کرونا توصیف کرد، به حالت تعلیق درآورد.

دونالد ترامپ سازمان جهانی بهداشت را به جانبداری از چین و همکاری و کمک به «پنهان‌کاری» پکن متهم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید