ویدیو؛ اعتراض خانواده‌هاى زندانیان زندان شیبان نسبت به سرنوشت نامعلوم فرزندانشان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جمعی از خانواده‌هاى زندانیان زندان مرکزی اهواز روز شنبه 9 مه 2020 پس از بى‌خبرى از وضعیت فرزندانشان با تجمع در مقابل زندان مرکزی این شهر دست به اعتراض زدند.

به گزارش سازمان حقوق بشر اهواز ده‌ها تن از زندانیان سیاسى عرب پس از اعتراضات اخیر زندانیان در 31 مارس، نسبت عدم اعطای مرخصی‌ و شمول عفو به دلیل شیوع کرونا با یورش نیروهای امنیتی به زندان مرکزی شیبان اهواز مجروح و سپس توسط اداره اطلاعات به بازداشتگاه‌های این ارگان امنیتی در مکان‌های نامشخص منتقل و پس از گذشت دو هفته در تاریخ 13 آوریل به قرنطینه این زندان بازگردانده شدند.

بنا به گزارش «اهرو» این زندانیان پس از بازگشت به زندان با شکایت برخی ارگان‌ها ‌مواجه شدند. شکایت صورت گرفته از این زندانیان توسط اداره‌کل زندان‌های خوزستان و نیز مدیریت زندان شیبان اهواز صورت گرفته و اتهام وارده به این افراد مشارکت در اعتراضات داخل زندان بوده است

بسیاری از زندانیان نسبت به برخورد غیر قانونى مسؤولین زندان و نیروهاى امنیتى و اتهام آنها به تحریک زندانیان و باز کردن پرونده جدید معترض و اقدام به اعتصاب غذا نمودند.

سيد جابر آلبوشوكه و برادرش سيد مختار آلبوشوكه، على مجدم، معين خنفرى، جميل حيدرى، جاسم حيدرى، عبدالرزاق عبيداوی زندانیانی هستند که تاکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

امروز شنبه در شبکه‌های اجتماعی ویدیوی منتشر شد که در آن مادر جابر آلبوشوکه و مختار آلبوشوکه دو زندانى سیاسى و از اعضاى مؤسسه فرهنگى الحوار (گفتگو) به همراه دیگر خانواده‌ها در مقابل زندان مرکزی اهواز نسبت به سرنوشت نامعلوم فرزندان خود دست به تجمع زدند.

این دو زندانی سیاسی عرب به اتهام محاربه با خدا و اقدام علیه امنیت ملی محکوم به اعدام محکوم و سپس حکم آنها به حبس ابد تقلیل یافت.

عبدالرضا عبیداوى، سید موسى موسوى، مصطفى صوفى، سید سالم آلبوشوکه، سید یابر آلبوشوکه، سید مختار آلبوشوکه، محمد على عمورى نژاد، معین خنافره، سجاد دیلمى، حسین حردانى، فلاح چلداوى، ستار سوارى، جاسم حیدرى، جمیل حیدرى، على سوارى، محمد حیدرى، اسکندر مقدم، على جنادله، على مجدم، قاسم سوارى، سید انور آلبوشوکه، خالد سوارى، على عیاشى، على سداوى و مصطفى صوفى و زندانیان دیگر بعد از اعتراضات به مکان نامعلومى منتقل شدند و سپس به قرنطینه زندان شیبان بازگردانده شدند. بعضى از این زندانیان على رغم مجروح شدند به قرنطینه منتقل شدند!

به گفته سازمان حقوق بشر اهواز تمامی ملاقات‌ها از روز اعتراضات لغو و تماس‌های تلفنی فقط هر چند روز یک بار و به مدت يك دقيقه است و زندانی فقط حق دارد خبر دهد كه حالش خوب است.

گفتنی است در اواخر ماه مارس زندان‌های مرکزی و سپیدار اهواز شاهد اعتراضات گسترده زندانیان به «نبود امکانات بهداشتی در پی شیوع کرونا و عدم اعطای مرخصی یا عفو به زندانیان» بود. در این درگیری‌ها که به شدت از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شد، «ده‌ها زندانی توسط نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند.»

سازمان حقوق بشر اهواز با اعلام این موضوع که «حداقل 35 زندانی توسط نیروهای امنیتی کشته یا در اثر سوختگی و خفگی جان خود را از دست دادند» و «درخواست زندانیان در اعتراضات، استفاده از حق قانونی برای اعزام به مرخصی و آزادی مشروط بود اما جواب درخواست‌های زندانیان گلوله و شکنجه و تشکیل پرونده‌های جدید شد»، گزارش کرد این اعتراضات «پیامدهای ناگواری برای زندانیان و بالاخص زندانیان سیاسی داشته و هم‌اکنون اکثر آنان از آثار شکنجه و کتک توسط نیروهای امنیتی و نیز سوختگی و خفگی ناشی از آتش‌سوزی رنج می‌برند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید