آمریکا نام خیابان محل سفارت چین را به «پزشک ووهان» تغییر می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا روز پنج‌شنبه 8 می 2020 پیشنهاد کرد نام خیابان محل سفارت چین در واشنگتن به نام «پزشک ووهان»، دکتری که برای اولین بار درباره انتشار کرونا هشدار داد و بعدها بر اثر این ویروس جان باخت، تغییر یابد.

براساس این پیشنهاد که به دو مجلس کنگره و مجلس نمایندگان آمریکا ارائه خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود خشم چین را برانگیزد، نام خیابانی که سفارت چین در آن واقع شده، از «اینترنشنال پلیس» به «لی ون‌لیانگ» تغییر یابد.

دکتر لی ون‌لیانگ پزشک 34 ساله‌ای بود که در اواخر ماه دسامبر 2020 به همکارانش درباره انتشار ویروس کرونا در شهر ووهان چین هشدار داد ولی پلیس او را به اتهام انتشار شایعات دستگیر کرد.

با مرگ لی ون‌لیانگ در 19 فوریه 2020 موجی از غم و اندوه همه شبکه‌های مجازی را فرا گرفت و او به قهرمان ملی چین و چهره جهانی مبارزه با ویروس #کرونا مبدل شد.

سناتور تام کاتن که به اتخاذ مواضع سرسختانه علیه چین شهرت دارد، گفت: «کوشش خواهیم کرد که اسم لی ون‌لیانگ تا ابد فراموش نشود و برای این کار نام او را برای همیشه روی خیابان سفارت کشوری که مسئول مرگ بسیاری از مردم است، خواهیم گذاشت؛ مردمی که لی ون‌لیانگ کوشید جلوی مرگ آنها را بگیرد.»

در سال 2014 هم تعدادی از اعضای کنگره پیشنهاد کردند نام سفارت چین به نام «لیو چیاوبو» تغییر یابد. لیو چیاوبو یک فعال چینی است که ببه دلیل انتقاداتش از رژیم چین، برنده جایزه صلح نوبل شد.

در آن زمان باراک اوباما رئیس‌جمهوری وقت آمریکا تهدید کرد که این طرح را وتو خواهد کرد، زیرا که نمی‌خواهد در روابط واشنگتن-پکن تنشی ایجاد شود.

برخلاف اوباما، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا مواضع جدی در قبال چین دارد و با این کشور وارد جنگ تجاری شده است. در زمینه کرونا هم او بارها این ویروس را «ویروس ووهان» و «ویروس چینی» خواند و پکن را به دست داشتن در انتشار آن متهم کرد.

«دیپلماسی نام خیابان‌ها» تا کنون به غیر از چین، درباره روسیه هم اعمال شده است و در سال 2018 شهرداری واشنگتن تابلوی نام «بوریس نیمتسوف» مخالف ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه که در سال 2015 در موسکو کشته شد را زیر پنجره‌های سفارت روسیه در آمریکا نصب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size