مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر جدید عراق سوگند یاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حضور 255 تن از نمایندگان پارلمان و پس از موافقت‌‌ با کابینه پیشنهادی‌اش چهارشنبه 6 ماه مه 2020 مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر جدید عراق سوگند قانون اساسی یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها مصطفی الکاظمی در سخنرانی‌اش در پارلمان عراق ضمن تاکید مخالفت با هر گونه تلاش برای تبدیل عراق به صحنه درگیری‌‌ها گفت که دولت جدید دولت ایجاد حل و نه دولت بحران‌ها است.

الکاظمی همچنین بر ضرورت انحصار سلاح به دست دولت، نیروهای مسلح و با دستور فرمانده‌ کل تاکید کرد.

الکاظمی اعلام کرد که دولت او در صدد است تا انتخاباتی زودهنگام و سالم برگزار کند و همچنین متعهد شد که روند مبارزه با ویروس جدید کرونا در کشورش را ادامه دهد.

او نیز اعلام کرد که دولت جدید در صدد است روابط دوستی و همکاری با کشورهای عربی برادر، همسایگان عراق و جامعه بین‌المللی برقرار کند.

نخست وزیر جدید عراق همچنین «توسعه و اصلاح موسسه‌های دولتی، مقابله با چالش‌های مالی و اقتصادی، تقویت پایه‌های روابط خارجی، مبارزه با فساد، برقراری عدالت به عنوان معیار دولت موفق، حمایت از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز به عنوان راهکاری برای ارشاد دولت، دولت فدرال، اقلیم کردستان و استان‌ها» را از اولویت‌های دولتش برشمرد.

الکاظمی پیش‌تر در «توئیتی» تاکید کرده بود که هدف دولت خدمت به مردم، برقراری حاکمیت، امنیت و عدالت در عراق است.

شایان ذکر است مصطفی الکاظمی سومین نخست وزیر منصوب شده عراق پس از عادل عبدالمهدی است. پس از عبدالمهدی که تحت فشار تظاهرات گسترده در دسامبر گذشته استعفا داد عراق برای دوره‌ای 5 ماهه بدون نخست وزیر بود. طی این مدت دو نخست وزیر دیگر منصوب شدند اما به دلیل دخالت‌های فراکسیون‌های سیاسی از همان ابتدا از این پست استعفا دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید